Spirits-Forum

Welcome, Guest. Please Login or Register
 

Home Help Search Members Login Register
Spirits-Board « Spre Shambala... »


Page Index Toggle Pages: 1
Send Topic Print
Spre Shambala... (Read 95 times)
brahbata
YaBB Administrator
*****
Online


Seeing is believing. I
shape.

Posts: 1.106
In Space and Time.
Gender: male


http://brahbata.space
Spre Shambala...
Apr 27th, 2022 at 12:28am
 
Spre Shambala...



Din Hotevilla, Arizona, din Națiunea Hopi, Șeful Dan Evehema, unul dintre cei mai bătrâni bătrâni, vorbește în mesajul său către umanitate:


Sunt foarte bucuros că am acest timp pentru a vă trimite un mesaj. În prezent celebrăm o perioadă din istorie care este plină de bucurie, dar și de tristețe. Sunt foarte încântat că frații noștri hinduși ne-au dat această ocazie de a vă împărtăși aceste sentimente, deoarece știm că mulți dintre voi au aceleași probleme.

Noi, Hopi, credem că specia umană a trecut prin trei lumi și vieți diferite încă de la începuturi. La sfârșitul fiecărei lumi anterioare, viața umană a fost purificată sau pedepsită de către Marele Spirit, în principal din cauza corupției, lăcomiei și întoarcerii de la învățăturile Marelui Spirit. Ultima mare distrugere a fost potopul care i-a distrus pe toți, cu excepția credincioșilor care au cerut și au primit permisiunea de a trăi cu El pe acest nou pământ. Marele Spirit a spus: "Depinde de voi dacă sunteți dispuși să trăiți în modul meu de viață sărac, umil și simplu. Este greu, dar dacă sunteți de acord să trăiți conform învățăturilor și instrucțiunilor mele; dacă nu vă pierdeți niciodată credința în viața așa cum v-o voi da eu, puteți veni să trăiți cu mine. Hopi și toți cei care au fost cruțați de marele potop au încheiat un legământ sacru cu Marele Spirit în acel moment. Noi, Hopi, am făcut un jurământ că nu ne vom întoarce niciodată de la El. Pentru noi, legile Creatorului nu s-au schimbat niciodată și nici nu s-au stricat. Pentru Hopi, Marele Spirit deține toată puterea. El a apărut primilor oameni sub forma unui singur om și le-a vorbit la începutul creării lumii. El ne-a arătat cum să trăim, cum să ne rugăm, unde să mergem și ce hrană să luăm și ne-a dat semințe pe care să le plantăm și să le recoltăm. Ne-a dat o serie de tăblițe de piatră sacre în care a insuflat toate învățăturile pentru a-și proteja pământul și viața. Instrucțiuni, profeții și avertismente au fost încorporate în aceste tăblițe de piatră. Acest lucru a fost făcut cu ajutorul unei femei păianjen și al celor doi nepoți ai ei. Aceștia erau ajutoare înțelepte și puternice ale Marelui Spirit. Înainte ca Marele Spirit să se ascundă din nou, el și femeia păianjen au arătat diferitelor grupuri de oameni diferite tipuri de porumb, în culori și mărimi, unul față de celălalt, astfel încât aceștia să își poată alege hrana în această lume. Hopi au fost ultimii la rând pentru a lua și a-și alege hrana în această lume. Hopi au ales atunci cel mai mic știulete de porumb. Atunci Massauu a spus: "Mi-ai arătat că ești înțelept și umil. Din acest motiv sunteți numiți Hopi (poporul păcii) și voi da tot pământul și viața în grija voastră pentru a o păzi, proteja și păstra în încredere pentru Mine până când Mă voi întoarce la voi în ultimele zile, pentru că Eu sunt cel dintâi și cel de pe urmă.


Din acest motiv, atunci când un Hopi este inițiat în ordinul religios superior, pământul și toate ființele vii sunt date în mâinile sale. El devine un părinte pentru toată viața de pe pământ. El este autorizat să își sfătuiască și să își corecteze copiii în toate modurile pașnice posibile. Prin urmare, nu vom putea renunța niciodată la speranța că mesajul nostru de pace va ajunge la copiii noștri. Pentru că, împreună cu ceilalți lideri spirituali, noi purtăm destinul viitorilor noștri copii.

Suntem instruiți să menținem această lume în echilibru cu pământul și cu numeroasele universuri prin rugăciuni și ritualuri speciale care vor continua până în acea zi. Tăblițele sacre de piatră au fost dăruite celor doi nepoți ai Femeii Păianjen. Acești doi frați au fost apoi instruiți să le ducă într-un loc desemnat de Marele Spirit. Fratele mai mare trebuia să se îndrepte imediat spre est, spre soarele care răsare și, de îndată ce ajungea acolo, trebuia să înceapă imediat să-l caute pe fratele său mai mic, care trebuia să rămână în urmă, pe tărâmul Marelui Spirit.

Sarcina fratelui mai mare, la întoarcere, era de a-l ajuta pe fratele său mai mic (Hopi) să aducă (realizeze) pacea, fraternitatea și viața veșnică. Fratele mai tânăr Hopi a fost instruit să acopere și să marcheze întregul pământ cu urme de pași și marcaje sacre pentru Creator și pace pe pământ.



Am construit sanctuarele noastre ceremoniale și sacre pentru a menține această lume în echilibru, în conformitate cu prima noastră promisiune față de Creator. Așa se desfășoară istoria noastră migratorie până când ne-am întâlnit cu Creatorul la Oraibi Vechi (Locul de consolidare) acum mai bine de o mie de ani. La acea întâlnire, El ne-a dat aceste profeții pe care să vi le transmitem la sfârșitul celei de-a Patra Lumi a Distrugerii și la începutul celei de-a Cincea Lumi a Păcii. El ne-a dat multe profeții pe care să vi le transmitem și toate s-au împlinit deja. Prin urmare, știm că acum este momentul să dezvăluim ultimele avertismente și instrucțiuni pentru umanitate.

Am fost instruiți să ne stabilim permanent aici, în Hopiland, unde l-am întâlnit pe Marele Spirit, și să așteptăm întoarcerea Fratelui mai în vârstă, care a plecat în Est. Când se va întoarce pe aceste meleaguri, el va așeza tăblițele de piatră una lângă alta, pentru a arăta lumii că ei sunt adevărații noștri frați.

Când vor exista drumurile din cer și când se va inventa ceva care, așa cum spunem noi, Hopi, este o gulie plină de cenușă, o gulie care, atunci când va fi aruncată pe pământ, va arde totul pe o rază largă și unde nimic nu va mai crește pentru mult timp.


Dacă liderii îmbrățișează răul în locul Marelui Spirit, ni s-a spus, vor exista multe moduri în care această viață ar putea fi distrusă.

Dacă omenirea nu va ține cont de profețiile noastre și nu se va întoarce la instrucțiunile lor spirituale originale.

Ni s-a spus despre trei ajutoare desemnate de Marele Spirit pentru a-i ajuta pe Hopi să realizeze viața pașnică pe Pământ, care vor apărea pentru a ne ajuta, și că nu ar trebui să ne schimbăm casele, ceremoniile sau coafurile, pentru că adevărații ajutoare ar putea să nu ne recunoască drept adevărații Hopi. Acesta este motivul pentru care am așteptat toți acești ani.

Se știe că Adevăratul nostru Frate Alb va fi foarte puternic și va purta o șapcă sau o mantie roșie atunci când va veni. El va fi foarte numeros și nu va aparține niciunei alte religii decât a sa. El va aduce cu el tăblițele sacre de piatră. Împreună cu el vor fi două persoane foarte înțelepte și puternice.


Una dintre ele va avea un simbol sau un semn al svasticii, care reprezintă puritatea și este de sex feminin, aducătoare de viață.


Cel de-al treilea sau al doilea dintre cei doi ajutoare ai Adevăratului nostru Frate Alb va avea semnul simbolului soarelui.


El va fi, de asemenea, numeros și foarte înțelept și puternic. În cadrul ceremoniilor noastre sacre Katchina, avem un zornăitor de dovleac cu aceste simboluri ale acestor puternici ajutoare ale Adevăratului nostru Frate Alb, care este încă în uz.

De asemenea, se spune că, dacă acești trei eșuează în îndeplinirea misiunii lor, atunci cel din Vest va veni ca o mare furtună. Va fi numeroasă și nemiloasă. Când va veni, va acoperi pământul ca furnicile roșii și va cuceri țara într-o singură zi.

Dacă cei trei ajutoare aleși de Creator își vor îndeplini misiunea sacră și dacă atunci vor rămâne măcar unul, doi sau trei dintre adevărații Hopi, care se vor ține de ultimele învățături și instrucțiuni străvechi, atunci Marele Spirit, Massauu, va apărea în fața tuturor și lumea noastră va fi salvată. Cei trei vor răspândi un nou plan de viață care va duce la viața veșnică și la pace. Pământul va redeveni nou, așa cum a fost la început. Florile vor înflori din nou, animalele care se vor elibera se vor întoarce pe pământul sterp și va exista hrană din abundență pentru toți. Supraviețuitorii vor distribui totul în mod egal, iar toți îl vor recunoaște pe Marele Spirit și vor vorbi o singură limbă.

Acum ne confruntăm cu mari probleme, nu numai aici, ci în toată țara. Culturile străvechi sunt distruse. Pământul oamenilor noștri le este luat, iar ei nu mai au un loc pe care să-l numească al lor. De ce se întâmplă acest lucru?


Se întâmplă pentru că mulți au abandonat sau au manipulat învățăturile lor spirituale originale. Modul de viață dat de Marele Spirit pentru toți oamenii din această lume, indiferent de instrucțiunile originale, nu sunt respectate. Acest lucru se întâmplă din cauza acestei mari boli numite lăcomie, care afectează fiecare țară și zonă, astfel încât oamenii obișnuiți pierd ceea ce au păstrat timp de mii de ani. Acum suntem foarte aproape de sfârșitul drumului nostru. Mulți oameni nu mai recunosc adevărata cale a Marelui Spirit. De fapt, ei nu mai au niciun respect pentru Marele Spirit sau pentru prețioasa noastră Mamă Pământ, care ne dă viață tuturor.


Ni s-a spus că cineva va încerca să meargă pe Lună; că va încerca să aducă ceva înapoi de pe Lună; și că, după aceea, natura va da semne de pierdere a echilibrului său. Acum vedem că acest lucru se adeverește. Peste tot pe pământ există semne că natura nu mai este în echilibru. Inundații, secete, cutremure și mari furtuni apar și aduc mari suferințe. Nu dorim ca acest lucru să se întâmple în zona noastră și ne rugăm Marelui Spirit să ne salveze de astfel de lucruri. Dar acum există semne că tocmai acest lucru s-ar putea întâmpla în curând pe pământul nostru. Acum trebuie să ne susținem unii pe alții ca frați și surori. Nu mai este timp pentru dezbinarea dintre oameni.

Astăzi fac un apel la toți cei de aici, de acasă, din Hotevilla, unde și noi suntem vinovați de bârfe și de a provoca diviziuni chiar și în propriile familii, în întreaga lume, unde furtul, războiul și minciuna sunt evenimente zilnice. Aceste diviziuni nu vor fi salvarea noastră. Războaiele aduc doar alte războaie, dar nu și pace. Numai dacă ne unim într-o pace spirituală și simțim în inimile noastre iubire unii pentru alții, iubire în inimile noastre pentru Marele Spirit și pentru Mama Pământ, vom fi salvați în ziua teribilă a purificării care nu este departe. Există mulți dintre voi în lume care sunt sinceri. Din punct de vedere spiritual, vă cunoaștem pentru că noi suntem Bunicii Societății Bărbaților, care am fost desemnați să ne rugăm pentru voi și pentru toată viața de pe pământ, fără să uităm pe nimeni și nimic în ceremoniile noastre. Ne rugăm pentru a avea o viață bună și fericită, pentru multă ploaie moale și plăcută pentru recolte abundente. Ne rugăm pentru un echilibru pe pământ, pentru o viață în pace și pentru ca noi să lăsăm o lume frumoasă pentru copiii care vor veni.

Știm că aveți inimi bune, dar doar inimile bune nu ne pot ajuta cu aceste mari probleme. În trecut, unii dintre voi au încercat să ne ajute pe noi, Hopis, și vă vom fi întotdeauna recunoscători pentru aceste eforturi.


Dar acum avem cea mai mare nevoie de ajutorul vostru. Vrem ca oamenii din lume să cunoască adevărul despre situația noastră. Această țară pe care oamenii o numesc țara libertății sărbătorește multe zile pentru a le reaminti oamenilor din lume aceste lucruri. Cu toate acestea, americanii adevărați nu au mai avut o zi liberă de peste 200 de ani. Suferim o insultă supremă. Poporul nostru pierde acum ceea ce a dat viață și sens vieții - pământul nostru ceremonial, care acum ne este luat.

Hotevilla este ultimul sanctuar sacru tradițional consacrat și neperturbat al nativilor americani pentru Marele Spirit. Și, așa cum spun profețiile, acest sanctuar sacru trebuie să-și păstreze deschise căile spirituale. Acest sat este coloana vertebrală spirituală pentru Hopi, pentru a-i conduce pe numeroșii nativi americani care se trezesc și pe alte inimi adevărate înapoi la propria lor cultură unică. Hotevilla a fost fondat de ultimii bătrâni spirituali rămași pentru a menține pacea și echilibrul pe acest continent, de la vârful sudic al Americii până în Alaska. Mulți dintre prietenii noștri spun că Hotevilla este un Sanctuar Sacru, o comoară națională și globală, și trebuie să fie conservată.

Avem nevoie de ajutorul vostru. Unde este libertatea pentru care voi toți luptați și vă sacrificați copiii? Sunt doar indienii, sau toți americanii pierd și ei ceea ce au venit să găsească aici? Nu împărtășim libertatea presei, pentru că ceea ce apare în ziare este ceea ce guvernul vrea ca oamenii să creadă, nu ceea ce se întâmplă cu adevărat. Nu avem libertatea de exprimare, pentru că suntem persecutați de oameni din propriul nostru popor pentru că ne exprimăm convingerile. Suntem acum în ultimele etape și există o forță finală care vrea să ne ia ceea ce ne-a mai rămas din patria noastră. Suntem încă privați de multe lucruri, inclusiv de dreptul de a fi Hopi și de a ne câștiga existența în conformitate cu învățăturile noastre religioase.



Liderii hopi i-au avertizat pe liderii de la Casa Albă și pe liderii de la Casa de sticlă (clădirea Națiunilor Unite, n.r.), dar aceștia nu ne-au ascultat. Și astfel, conform profeției noastre, depinde de oamenii cu inimi bune și pure care nu se tem să ne ajute să ne îndeplinim destinul pentru această lume în pace. Ne aflăm acum la răscrucea de a ne conduce spre viața veșnică sau spre distrugere totală. Noi credem că puterea spirituală a oamenilor prin rugăciune este atât de puternică încât decide viața pe pământ. Și de aceea mulți oameni au venit la Hopiland pentru a ne întâlni. Pe unii dintre voi v-am întâlnit în țările voastre. De multe ori, oamenii ne-au întrebat cum ne pot ajuta. Acum sper și mă rog ca ajutorul vostru să vină. Dacă știți o modalitate de a răspândi adevărul, prin ziare, cărți, prin întâlniri cu oameni puternici, spuneți adevărul! Spuneți-le ceea ce știți că este adevărat. Spuneți-le ce ați văzut aici; ce ne-ați auzit spunând; ce ați văzut cu ochii voștri.

De asemenea, dacă suntem înfrânți, spuneți în același mod că am încercat să ne menținem pe calea păcii până la sfârșit, așa cum am fost instruiți inițial de către Marele Spirit. Dacă veți reuși cu adevărat, ne vom da seama cu toții de greșelile noastre din trecut și ne vom întoarce pe adevărata cale - trăind în armonie ca frați și surori, împărțind mama noastră, pământul, cu toate celelalte creaturi vii. În acest fel, am putea da naștere unei lumi noi. O lume care ar fi ghidată de Marele Spirit și Mama noastră va oferi bogăție și fericire pentru toți.

Dumnezeu să vă binecuvânteze, pe fiecare dintre voi, și să știți că rugăciunile noastre pentru pace se vor întâlni cu ale voastre la răsăritul și la apusul soarelui. Fie ca Marele Spirit să vă călăuzească în siguranță pe calea iubirii, a păcii, a libertății și a lui Dumnezeu pe acest pământ mamă. Rugați-vă lui Dumnezeu să vă dea ceva semnificativ cu care să puteți contribui la marea lucrare care se află în fața noastră, a tuturor, pentru a aduce pacea pe pământ.

Noi, Hopi, păstrăm încă tăblițele sacre de piatră și acum așteptăm sosirea Adevăratului nostru Frate Alb și a altora care sunt cu adevărat dispuși să lucreze pentru pacea Creatorului pe pământ. Faceți bine, copiii mei, și gândiți-vă la gânduri bune de pace și unitate. Pace pentru toată viața de pe Pământ și pace unii cu alții în casele, familiile și țările noastre. În ochii Creatorului nu suntem atât de diferiți. Același mare Tată Soare (la Hopi, ca la multe popoare, soarele este masculin. Notă) își luminează zilnic dragostea asupra fiecăruia dintre noi, la fel cum Mama Pământ pregătește hrana pentru masa noastră, sau nu este așa? La urma urmei, suntem cu toții una.

Back to top
 

We are not human beings having a spiritual experience - we are spiritual beings having a human experience.
So, I've decided to take my work back on the ground, to stop you falling into the wrong hands.
Life is a videogame. Reality is a playground. It's all about experience and self-expression.
ZEN is: JOYFULLY walking on a never-ending path that doesn't exist.
They tried to bury us. What they didn't know - we were seeds.
Ideally, we get humble when we travel the Cosmos.
After school is over, you are playing in the park.
Although, life is limited - Creation is limitless.

Fuck you Orion, Zetas and your evil allies.

Seeing is believing. I do. *I shape*.
'EARTH' without 'ART' is just 'EH'.
Best viewed with *eyes closed*.
Space. It's The final Frontier.
Real eyes realize real lies.
Creator and Creation.
We are ONE.
I AM.

...
WWW  
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1
Send Topic Print

Spirits-Board » Powered by YaBB 2.5.2!
YaBB Forum Software © 2000-2024. All Rights Reserved.