Spirits-Forum

Welcome, Guest. Please Login or Register
 

Home Help Search Members Login Register
Spirits-Board « Για την αντιμετώπιση του πόνου »


Page Index Toggle Pages: 1
Send Topic Print
Για την αντιμετώπιση του πόνου (Read 74 times)
brahbata
YaBB Administrator
*****
Online


Seeing is believing. I
shape.

Posts: 1.106
In Space and Time.
Gender: male


http://brahbata.space
Για την αντιμετώπιση του πόνου
Apr 26th, 2022 at 7:04pm
 
Για την αντιμετώπιση του πόνου.


Ο Γκαουτάμα Βούδας διδάσκει ότι όλη η ζωή, όλη η ύπαρξη είναι πόνος.

Όλα τα αισθανόμενα όντα βιώνουν τον πόνο της παροδικότητας. Όλοι γερνάμε, αρρωσταίνουμε και πεθαίνουμε. Αυτή η εμπειρία είναι αυτό που ο Γκαουτάμα αποκαλεί άμεσα θλιβερή.

Στο ταξίδι της ζωής μας, συναντάμε σταθμούς που - αρχικά - νομίζουμε ότι θα προτιμούσαμε να είχαμε αποφύγει. Κάνουμε φίλους - και τους χάνουμε ξανά. Περπατάμε στον κόσμο και περπατάμε οι ίδιοι στο ταξίδι μας. Είναι όμως αυτό πραγματικά αλήθεια;

Όλη η εμπειρία μου με τον εαυτό μου με διδάσκει ότι η βασική μου προσέγγιση σε αυτόν τον κόσμο και τα όντα του έχει μάλλον παραμείνει η ίδια όλα αυτά τα χρόνια. Μπορεί κάλλιστα να αντλώ και να έχω αντλήσει τα διδάγματα μου από τις προηγούμενες εμπειρίες της παρούσας ζωής μου με την αύξηση της ηλικίας- ωστόσο, η εξερεύνηση και η αναζήτηση μου για τη σύμπνοια όλων των όντων δεν άλλαξε ουσιαστικά.

Οι αποκτηθείσες εμπειρίες μπορεί να μας κάνουν πιο επιδέξιους και σίγουρους για την ύπαρξη και την εμφάνισή μας, ωστόσο εξακολουθούμε να ακολουθούμε τα *προγραμματισμένα* χαρακτηριστικά και τις ιδιότητες που φέραμε μαζί μας σε αυτή την ύπαρξη.

Να είμαστε ο ένας για τον άλλον βοήθεια και παρηγοριά - έτσι βλέπω τον σκοπό της ζωής. Και με αυτή τη σειρά. Το να δίνεις και να παίρνεις παρηγοριά μπορεί να είναι ανακούφιση και βάλσαμο για μια βασανισμένη, πάσχουσα ψυχή- το να την πιάνεις με αγάπη και από τα δύο χέρια και να της δείχνεις έναν τρόπο πώς θα ξεπεράσει την πληγή της με τις δικές της δυνάμεις είναι ο βασιλικός δρόμος σύμφωνα με την παρούσα αναγνώρισή μου.

Το συναίσθημά μου, η αίσθηση της ενότητας όλης της ύπαρξης, όλων των ψυχών, ξυπνά μέσα μου την επιθυμία να "φτιάξω" τον εαυτό μου. Πώς θα μπορούσαμε να γίνουμε δάσκαλοι αν οι ίδιοι δεν είχαμε νιώσει στο ίδιο μας το σώμα πώς *αισθάνεται* να αναζητάς; Είμαστε όλοι αιώνιοι μαθητές.

Αυτό ΔΕΝ σημαίνει ότι ως μαθητές δεν έχουμε τίποτα να δώσουμε. Αντίθετα, υπονοεί τη σκέψη ότι μπορούμε να ανοίξουμε τον εαυτό μας στα θαύματα αυτού του κόσμου. ΑΙΩΝΙΟΙ.

Τα προβλήματα δεν είναι πλέον προβλήματα όταν τα έχουμε κατακτήσει, αλλά κατακτημένες προκλήσεις.

Και τα πάντα στη ζωή έχουν το νόημά τους.

Σε εμάς τα κίνητρα της θείας πηγής μπορεί να μη φαίνονται πάντα κατανοητά και κατανοητά. Παρ' όλα αυτά, και ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο, δεν είμαι φίλος της ακολουθίας δογματικών διδασκαλιών.

Η αναζήτηση της εμπειρίας μας έριξε στη ζωή μας - και κάθε αιτία ακολουθείται από ένα αποτέλεσμα. Έτσι, μπορούμε, όταν αισθανόμαστε ιδιαίτερα εκφραστικές μορφές πόνου, να κάνουμε έρευνα για την αιτία. Γιατί όλη η ύπαρξη είναι μεταβλητή στο ΕΔΩ και ΤΩΡΑ.

Η αγάπη είναι πάντα ειλικρινής.

Η αγάπη είναι η δύναμη που οδηγεί τα άτομα μεταξύ τους και η αγάπη είναι η δύναμη που κάνει τα άτομα να σχηματίζουν άλλες συνδέσεις όταν έρθει η "ώρα".

Αν στεκόμαστε πάντα στη συνείδηση ότι είμαστε όλοι αθάνατα, αιώνια όντα, οι παρούσες εμπειρίες μας μπορεί να γίνουν σχετικές. Προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο.

"Βλέπω τα αληθινά σου χρώματα να λάμπουν μέσα σου...".

Cindy Lauper


"Ο Θεός είναι η αλήθεια".

Μαχάτμα Γκάντι
Back to top
 

We are not human beings having a spiritual experience - we are spiritual beings having a human experience.
So, I've decided to take my work back on the ground, to stop you falling into the wrong hands.
Life is a videogame. Reality is a playground. It's all about experience and self-expression.
ZEN is: JOYFULLY walking on a never-ending path that doesn't exist.
They tried to bury us. What they didn't know - we were seeds.
Ideally, we get humble when we travel the Cosmos.
After school is over, you are playing in the park.
Although, life is limited - Creation is limitless.

Fuck you Orion, Zetas and your evil allies.

Seeing is believing. I do. *I shape*.
'EARTH' without 'ART' is just 'EH'.
Best viewed with *eyes closed*.
Space. It's The final Frontier.
Real eyes realize real lies.
Creator and Creation.
We are ONE.
I AM.

...
WWW  
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1
Send Topic Print

Spirits-Board » Powered by YaBB 2.5.2!
YaBB Forum Software © 2000-2024. All Rights Reserved.