Spirits-Forum

Welcome, Guest. Please Login or Register
 

Home Help Search Members Login Register
Spirits-Board « Συζητήσεις για την ελεύθερη βούληση »


Page Index Toggle Pages: 1
Send Topic Print
Συζητήσεις για την ελεύθερη βούληση (Read 693 times)
brahbata
YaBB Administrator
*****
Online


Seeing is believing. I
shape.

Posts: 1.106
In Space and Time.
Gender: male


http://brahbata.space
Συζητήσεις για την ελεύθερη βούληση
Apr 27th, 2022 at 12:49pm
 


Γεια σου brahbata,


τώρα αφιέρωσα μια ολόκληρη μέρα για να διαβάσω τα πολλά κείμενα της ιστοσελίδας σου και είμαι πραγματικά πολύ εντυπωσιασμένη Smiley Συνδυάζεις τον Βουδισμό, τη Νέα Εποχή, τη θεωρία της μετενσάρκωσης, τις θεωρίες συνωμοσίας, την ουφολογία, τον πνευματισμό και ποιος ξέρει τι άλλο, στη δική σου κοσμοθεωρία. Αρκετά παρόμοια, την έχω κάνει και εγώ και την κάνει μάλλον κάθε περίεργος αναζητητής. Για να μη μιλάμε για πολύ ώρα, το σύνολο δίνει ήδη μια σχετικά στρογγυλή εικόνα, μόνο που δεν την έχω καταλάβει τώρα ακόμα. Υποθέτετε τώρα ότι υπάρχει ελεύθερη βούληση του ανθρώπου ή όχι. Από τη μια αναγνωρίζετε μια ντετερμινικότητα όλων των υπαρχόντων, η οποία θα περιλάμβανε τότε και όλες τις παραγόμενες σκέψεις και τις ανθρώπινες προθέσεις, από την άλλη αναφέρετε επανειλημμένα την ελεύθερη βούληση μιας ατομικής ψυχής. Θα χαιρόμουν πολύ για μια απάντηση Smiley

Πολλούς κοσμογαλαξιακούς χαιρετισμούς,

Thomm


Back to top
 

We are not human beings having a spiritual experience - we are spiritual beings having a human experience.
So, I've decided to take my work back on the ground, to stop you falling into the wrong hands.
Life is a videogame. Reality is a playground. It's all about experience and self-expression.
ZEN is: JOYFULLY walking on a never-ending path that doesn't exist.
They tried to bury us. What they didn't know - we were seeds.
Ideally, we get humble when we travel the Cosmos.
After school is over, you are playing in the park.
Although, life is limited - Creation is limitless.

Fuck you Orion, Zetas and your evil allies.

Seeing is believing. I do. *I shape*.
'EARTH' without 'ART' is just 'EH'.
Best viewed with *eyes closed*.
Space. It's The final Frontier.
Real eyes realize real lies.
Creator and Creation.
We are ONE.
I AM.

...
WWW  
IP Logged
 
brahbata
YaBB Administrator
*****
Online


Seeing is believing. I
shape.

Posts: 1.106
In Space and Time.
Gender: male


http://brahbata.space
Re: Συζητήσεις για την ελεύθερη βούληση
Reply #1 - Apr 27th, 2022 at 12:53pm
 

Γεια σου αγαπητέ Thomm Smiley ,

καλώς ήρθες στο spirits-forum!


Σε ευχαριστώ από τα βάθη της καρδιάς μου για τις καλοπροαίρετες γραμμές σου, χαίρομαι *πολύ* που σου αρέσει λίγο η προσφορά μου και θα ήθελα να απαντήσω στην ερώτησή σου σχετικά με την άποψή μου για την αιτιοκρατία του ανθρώπου.

Πρώτον: Αυτή τη στιγμή υπάρχει μια ενδιαφέρουσα εκπομπή στην τηλεόραση (3sat, "Sternstunden der Philosophie", οι καλύτερες ώρες φιλοσοφίας), με τον ερευνητή του εγκεφάλου και της συνείδησης Gerhard Roth. Εξηγεί σε αυτή τη συνομιλία τις βιοχημικές/ηλεκτρικές συνδέσεις με τη διαμόρφωση της βούλησης του ανθρώπου και καταλήγει - ενόψει των πολυετών μελετών του στον τομέα της έρευνας της συνείδησης - στο σαφές αποτέλεσμα ότι ο άνθρωπος ΔΕΝ έχει ελεύθερη βούληση.
Λοιπόν - μιλάω για τον Υδροχόο από τη μια πλευρά για την ελεύθερη βούληση και από την άλλη υποθέτω ότι είναι καθορισμένη όλη η ύπαρξη - άρα πολύ αντιφατικές δηλώσεις.

Το εξηγώ στον εαυτό μου προς το παρόν μέσω ενός παραδείγματος: Για μένα το ταξίδι της ζωής είναι ανάλογο με ένα διαδραστικό CD Rom. Αν κάποιος σταθεί μπροστά σε τρεις εισόδους σπηλαίων σε ένα διαδραστικό παιχνίδι, για παράδειγμα, μπορεί ατομικά και φαινομενικά ελεύθερα να επιλέξει ΠΟΙΑ από τις εισόδους θα μπει - αλλά η γενική απόφαση να πρέπει να μπει σε μια από αυτές τις εισόδους είναι υπό όρους και προκαθορισμένη. Και έτσι συμπεριφέρεται - σύμφωνα με την εμπειρία μου - και στη ζωή μας.

Όπως λέει ο Μάνου στο "Μικρό ανόητο": "Ο Μάνου λέει ότι η ζωή μας δεν είναι η ίδια:

"Το μονοπάτι προς την αλήθεια είναι διχαλωτό- πρέπει να είσαι σε θέση να δεις τις διακλαδώσεις για να μπορέσεις στη συνέχεια να τις διαβείς. ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΕΣΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ, και η επιλογή του σωστού δρόμου δεν είναι εύκολη για σένα".

Σύμφωνα με την εμπειρία μου, η ζωή διαμορφώνεται σύμφωνα με ένα σχέδιο και αυτό επιπλέον προϋποθέτει τη δοτικότητα όλων των πραγμάτων. Και ως εκ τούτου βλέπω την ελευθερία των όντων σε αυτή την "εσωτερική σχέση" που θεωρείται μόνο φαινομενικά δεδομένη- βιώνουμε για εμάς την αντιληπτή ελευθερία της επιλογής - η οποία ωστόσο, αν ακολουθήσει κανείς τις τρέχουσες επιστημονικές διαπιστώσεις, αποτελεί μόνο ένα κατασκεύασμα του εγκεφάλου μας. Οι φυσιολογικές και νευροβιολογικές εξηγήσεις περιλαμβάνουν την ιδέα ότι η συνείδηση, η αντίληψη και η εμπειρία είναι ανελεύθερα γεγονότα και ότι απλώς αυταπατόμαστε για την εμπειρία της ελευθερίας της βούλησής μας. Ωστόσο- θα υπάρξει ένα συγκεκριμένο εξελικτικό πλεονέκτημα από αυτή την εμπειρία της ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ, διαφορετικά δεν θα είχαμε αποκτήσει αυτή την ικανότητα.

Από θρησκευτικής άποψης, οι μονοθεϊστικές σκέψεις σχετικά με την ελευθερία της βούλησης και της επιλογής διαφέρουν σαφώς και αντίθετα από τις σκέψεις αυτές του πανανθρώπινου εξαρτητισμού των θρησκειών του αιώνιου παγκόσμιου νόμου (Βουδισμός, Ινδουισμός).

Αναγνωρίζω - σύμφωνα με την παρούσα κατάσταση της συνείδησής μου (και αυτή αλλάζει όπως είναι γνωστό σε κάθε στιγμή) - στο μεταεπίπεδο όχι ως ελεύθερη, δηλαδή ανεξάρτητη, αλλά ως καθοδηγούμενη. Παρ' όλα αυτά, ο εγκέφαλός μου με κάνει να πιστεύω στην ελευθερία στην καθημερινή μου εμπειρία. Και κατά κάποιο τρόπο απολαμβάνω αυτό το συναίσθημα... Smiley

Αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα σε ένα τελικό αποτέλεσμα με την αποσαφήνιση αυτού του ερωτήματος και για να βρω μια απάντηση, χρειάζεται σίγουρα ακόμα χρόνος...

Παρ' όλα αυτά, ελπίζω ότι οι γραμμές μου θα μπορούσαν να σας πουν κάτι -

Χαιρετισμούς και ειρήνη

brah


Back to top
 

We are not human beings having a spiritual experience - we are spiritual beings having a human experience.
So, I've decided to take my work back on the ground, to stop you falling into the wrong hands.
Life is a videogame. Reality is a playground. It's all about experience and self-expression.
ZEN is: JOYFULLY walking on a never-ending path that doesn't exist.
They tried to bury us. What they didn't know - we were seeds.
Ideally, we get humble when we travel the Cosmos.
After school is over, you are playing in the park.
Although, life is limited - Creation is limitless.

Fuck you Orion, Zetas and your evil allies.

Seeing is believing. I do. *I shape*.
'EARTH' without 'ART' is just 'EH'.
Best viewed with *eyes closed*.
Space. It's The final Frontier.
Real eyes realize real lies.
Creator and Creation.
We are ONE.
I AM.

...
WWW  
IP Logged
 
brahbata
YaBB Administrator
*****
Online


Seeing is believing. I
shape.

Posts: 1.106
In Space and Time.
Gender: male


http://brahbata.space
Re: Συζητήσεις για την ελεύθερη βούληση
Reply #2 - Apr 27th, 2022 at 12:57pm
 
Γεια σου brahbata,


Χάρηκα πολύ με την άμεση απάντηση Smiley Εντάξει, άρα αφήνεις την αντίφαση να συνεχιστεί. Αλλά γιατί δεν μπορείς να αναγνωρίσεις ότι στο παράδειγμά σου με τις τρεις εισόδους των σπηλαίων, η απόφαση ποια από τις τρεις εισόδους θα πάρεις είναι επίσης προκαθορισμένη από την αιτιότητα όλων όσων υπάρχουν Smiley Αλλά προφανώς θα θέλατε τελικά να διατηρήσετε ένα μικρό κομμάτι ελεύθερης βούλησης, σωστά;

Πολλούς χαιρετισμούς,

Thomm


Back to top
 

We are not human beings having a spiritual experience - we are spiritual beings having a human experience.
So, I've decided to take my work back on the ground, to stop you falling into the wrong hands.
Life is a videogame. Reality is a playground. It's all about experience and self-expression.
ZEN is: JOYFULLY walking on a never-ending path that doesn't exist.
They tried to bury us. What they didn't know - we were seeds.
Ideally, we get humble when we travel the Cosmos.
After school is over, you are playing in the park.
Although, life is limited - Creation is limitless.

Fuck you Orion, Zetas and your evil allies.

Seeing is believing. I do. *I shape*.
'EARTH' without 'ART' is just 'EH'.
Best viewed with *eyes closed*.
Space. It's The final Frontier.
Real eyes realize real lies.
Creator and Creation.
We are ONE.
I AM.

...
WWW  
IP Logged
 
brahbata
YaBB Administrator
*****
Online


Seeing is believing. I
shape.

Posts: 1.106
In Space and Time.
Gender: male


http://brahbata.space
Re: Συζητήσεις για την ελεύθερη βούληση
Reply #3 - Apr 27th, 2022 at 1:01pm
 

Γεια σου αγαπητέ Thomm Smiley ...,


καλά - βέβαια, θέλω ακόμα να διατηρήσω λίγη ελεύθερη βούληση Smiley ! Τουλάχιστον, όσον αφορά την προσωπική μου εντύπωση...

Σοβαρά - ΕΣΥ βέβαια, με λογικά λεπτομερή εξέταση των γεγονότων, έχεις δίκιο με τα λεγόμενά σου ότι ακόμα και η υποτιθέμενη δυνατότητα επιλογής των εισόδων του σπηλαίου είναι προκαθορισμένη. Αυτό όμως που εννοώ και στην πραγματικότητα ήθελα να εκφράσω, είναι ότι αυτή η δυνατότητα επιλογής στην εμπειρία μας ως φαινομενικά ελεύθερη απόφαση ξεγελιέται και μπορεί να πιστεύουμε κατά συνέπεια, ότι η σκέψη, το συναίσθημα και η δράση μας είναι ελεύθερη.

Το φωτάκι, που πιστεύω να βλέπω, με σπρώχνει ξανά και ξανά στη συνειδητοποίηση ότι οδηγούμαστε και η δράση μας - ακριβώς με αυτόν τον τρόπο και όχι διαφορετικά - είναι πάρα πολύ γνωστή σε ένα "ανώτερο" επίπεδο. Μόνο η ατονία μας στην αναγνώριση της αλήθειας μας κάνει να πιστεύουμε ότι θα είμαστε ελεύθεροι και ανεξάρτητοι. Σε αυτόν τον προβληματισμό, ωστόσο, μπορεί ακόμα να μην κάνουμε το - προφανές και συχνά εξαρτημένο - βήμα της αποτίμησης και να νομίζουμε ότι αυτή η ανελευθερία είναι κάτι αρνητικό. Το "καθοδηγούμενος" ή το "ελεγχόμενος" θα ήταν έντονες αποτιμήσεις της βασικής κατάστασης της ανελευθερίας με τη μεταφυσική έννοια και έτσι, ως καθαρά ανθρώπινη κρίση, θα εξαρτούσε τον πόνο μπροστά σε αυτή την κατάσταση....

Είθε λοιπόν όλοι μας να είμαστε ελεύθεροι να αναγνωρίσουμε την ανελευθερία μας Wink ...

Με αυτή την έννοια

Χαιρετισμούς και ειρήνη

brah


Back to top
 

We are not human beings having a spiritual experience - we are spiritual beings having a human experience.
So, I've decided to take my work back on the ground, to stop you falling into the wrong hands.
Life is a videogame. Reality is a playground. It's all about experience and self-expression.
ZEN is: JOYFULLY walking on a never-ending path that doesn't exist.
They tried to bury us. What they didn't know - we were seeds.
Ideally, we get humble when we travel the Cosmos.
After school is over, you are playing in the park.
Although, life is limited - Creation is limitless.

Fuck you Orion, Zetas and your evil allies.

Seeing is believing. I do. *I shape*.
'EARTH' without 'ART' is just 'EH'.
Best viewed with *eyes closed*.
Space. It's The final Frontier.
Real eyes realize real lies.
Creator and Creation.
We are ONE.
I AM.

...
WWW  
IP Logged
 
brahbata
YaBB Administrator
*****
Online


Seeing is believing. I
shape.

Posts: 1.106
In Space and Time.
Gender: male


http://brahbata.space
Re: Συζητήσεις για την ελεύθερη βούληση
Reply #4 - Apr 27th, 2022 at 1:06pm
 

Γεια σου brahbata,


μετά την τελευταία σου ανάρτηση οι παρακάτω σκέψεις μου πάνε τώρα από το κεφάλι και/ή στέλνονται από το κεφάλι και/ή φτάνουν στη συνείδησή μου:
Αλλά τώρα το έγραψε ξανά πολύ καθαρά. "Είθε λοιπόν όλοι μας να είμαστε ελεύθεροι να αναγνωρίσουμε τα δεσμά μας Wink ..." Όμορφα, με τέτοιο τρόπο το βλέπω κι εγώ.

Αλλά δεν πρέπει τότε να διορθώσει τα αντιφατικά αποσπάσματα του κειμένου στην αρχική του σελίδα; Θα το παρατηρήσω αυτό σε κάθε περίπτωση για μερικούς μήνες. Αλλά υποθέτω ότι δεν θα αλλάξει τίποτα στα κείμενα.
Γιατί όχι;
Λοιπόν, επειδή αυτό θα ήταν μάλλον τεχνικά αρκετά περίπλοκο και, εξάλλου, θα έπρεπε να αλλάξει πραγματικά τα πάντα.
Και γιατί αυτό;
Λοιπόν, επειδή η αρχική αναποφασιστικότητα ανάμεσα στην "ελεύθερη βούληση των μεμονωμένων όντων" και στο "τα πάντα είναι αιτία και αποτέλεσμα και έχουν την προέλευσή τους στον Θεό" έχει τελικά διαπεράσει κάθε κείμενο ή έχει επηρεάσει όλα τα κείμενά του.

Ω, ας είναι έτσι. Η αρχική του σελίδα είναι πάντως πολύ διασκεδαστική και διεγερτική. Φαίνεται ότι καπνίζει μόνο μερικές φορές χόρτο με ευχαρίστηση και τότε πρέπει να απαλλαγεί από τις "αλήθειες" του ωστόσο επίσης.
Θα πρέπει να επιτρέπεται στον καθένα να προσφέρει τις ουφοβιώσεις του και τους φόβους συνωμοσίας που απλά δηλώνονται ως αλήθεια;
Σίγουρα, γιατί όχι; Η πρόθεση πίσω από αυτό φαίνεται να είναι να δοθούν νέα ερεθίσματα σκέψης, να επισημανθεί η πιθανότητα εξωγήινων επισκεπτών κ.λπ. και να τεθεί ανά πάσα στιγμή η δική του κοσμοθεωρία στη συζήτηση. Το ότι την αντικειμενική αλήθεια κανείς μας δεν την γνωρίζει είναι ξεκάθαρο.

Εντάξει, τότε ευχαριστούμε για τις χιουμοριστικές προτάσεις και του ευχόμαστε ακόμα πολλές μικρές διαφωτίσεις.
Ναι, αλλά θα πρέπει πάντα να θυμάται να μην διαδίδει ποτέ φόβους για το μέλλον, αλλά να βλέπει πάντα όλα τα πράγματα θετικά. ( Σε περίπτωση που η ένωση δεν ήταν και τόσο καλή, μπορεί να κρατήσει για τον εαυτό του τα οράματα τρόμου με ανθρώπους που τους θερίζουν γκρίζοι ή κάτι τέτοιο Smiley )

Λοιπόν brahbata, αν θέλεις να απαντήσεις ξανά σε αυτό δεν ξέρω, αλλά θα ήμουν ευτυχής,

Πολλούς χαιρετισμούς και ....όλα καλά !

Thomm


Back to top
 

We are not human beings having a spiritual experience - we are spiritual beings having a human experience.
So, I've decided to take my work back on the ground, to stop you falling into the wrong hands.
Life is a videogame. Reality is a playground. It's all about experience and self-expression.
ZEN is: JOYFULLY walking on a never-ending path that doesn't exist.
They tried to bury us. What they didn't know - we were seeds.
Ideally, we get humble when we travel the Cosmos.
After school is over, you are playing in the park.
Although, life is limited - Creation is limitless.

Fuck you Orion, Zetas and your evil allies.

Seeing is believing. I do. *I shape*.
'EARTH' without 'ART' is just 'EH'.
Best viewed with *eyes closed*.
Space. It's The final Frontier.
Real eyes realize real lies.
Creator and Creation.
We are ONE.
I AM.

...
WWW  
IP Logged
 
brahbata
YaBB Administrator
*****
Online


Seeing is believing. I
shape.

Posts: 1.106
In Space and Time.
Gender: male


http://brahbata.space
Re: Συζητήσεις για την ελεύθερη βούληση
Reply #5 - Apr 27th, 2022 at 1:11pm
 
Γεια σου brahbata,


μπορείς να χαίρεσαι που δεν έχω διαβάσει αυτό το άρθρο πριν..... και που δεν έχω δει ποτέ τους "Φακέλους-Χ" στην τηλεόραση Wink Και νόμιζα ότι ήσουν σοβαρός στα μέρη.... hihi
Αν θέλεις να ενσωματώσεις αργότερα στην αρχική σου σελίδα μια λίστα με συνδέσμους, θα σου πρότεινα να συμπεριλάβεις το κείμενο. Θα φαινόταν κάπως πιο σοβαρό Smiley

http://www.humanismus.de/hvd/diesseits/artikel/198/harder.htm

Αλλά για πλάκα το έχω ήδη αναρτήσει στο >> Συνωμοσία <<... Wink

Όλα καλά !!!

Thomm


Back to top
 

We are not human beings having a spiritual experience - we are spiritual beings having a human experience.
So, I've decided to take my work back on the ground, to stop you falling into the wrong hands.
Life is a videogame. Reality is a playground. It's all about experience and self-expression.
ZEN is: JOYFULLY walking on a never-ending path that doesn't exist.
They tried to bury us. What they didn't know - we were seeds.
Ideally, we get humble when we travel the Cosmos.
After school is over, you are playing in the park.
Although, life is limited - Creation is limitless.

Fuck you Orion, Zetas and your evil allies.

Seeing is believing. I do. *I shape*.
'EARTH' without 'ART' is just 'EH'.
Best viewed with *eyes closed*.
Space. It's The final Frontier.
Real eyes realize real lies.
Creator and Creation.
We are ONE.
I AM.

...
WWW  
IP Logged
 
brahbata
YaBB Administrator
*****
Online


Seeing is believing. I
shape.

Posts: 1.106
In Space and Time.
Gender: male


http://brahbata.space
Re: Συζητήσεις για την ελεύθερη βούληση
Reply #6 - Apr 27th, 2022 at 1:15pm
 

Γεια σου αγαπητέ Thomm,


Σε ευχαριστώ από τα βάθη της καρδιάς μου για τις πολλές αναρτήσεις σου (σε αυτή στο φόρουμ συνωμοσίας απαντώ ακόμα αργότερα...).

Εννοείς, ότι μπορώ να διορθώσω τα πολλά αποσπάσματα κειμένου στην Χ.Π. μου σχετικά με την ελευθερία της βούλησης, αφού έχω κάνει τώρα μια σαφή αντίθετη δήλωση. Σε αυτό θα ήθελα να σου πω ότι δεν έχουν προκύψει όλα τα κείμενα την ίδια στιγμή. Εκείνα τα αποσπάσματα κειμένου που αναφέρονται στην ελευθερία της βούλησης είναι γενικά παλαιότερες απόψεις μου. Και αλλάζω συνεχώς την άποψή μου για τα πράγματα αυτού του κόσμου, αφού πάντα νέες πληροφορίες προσεγγίζουν το πνεύμα μου, τις οποίες - έτσι βρίσκω - πρέπει να εξετάζω σε κάθε περίπτωση.

Παρ' όλα αυτά: Αν πω π.χ. στο κείμενο "Γκρίζοι" ότι οι Γκρίζοι "φοβούνται" την ελεύθερη βούλησή μας, τότε κάνω αυτή τη δήλωση στο πλαίσιο ότι οι Γκρίζοι που βρίσκονται εδώ σκέφτονται συλλογικά. Αυτό σημαίνει, ότι κάθε άτομο ενεργεί σύμφωνα με το μέτρο του είδους του στην ολότητά του - και αυτό δεν συμβαίνει με τους ανθρώπους αυτής της γης. Για τον λόγο αυτό φαινόμαστε για εκείνους τους Γκρίζους ως επί το πλείστον - και ως προς την ελέγξιμότητά μας - μάλλον απρόβλεπτοι, και αυτό το βλέπω ως έκφραση της ελεύθερης βούλησης την οποία εξετάζω σε αυτό το κείμενο.

Γι' αυτό και σκέφτηκα εδώ και καιρό (ήδη πριν από λίγο καιρό) αν θα έπρεπε να προσαρμόσω αυτά τα αποσπάσματα στον σημερινό μου τρόπο σκέψης. Δεν το έκανα και δεν το κάνω, όμως, γιατί κάθε άποψη έχει κάθε φορά τη δικαίωσή της και γενικά αντιλαμβάνομαι τις σελίδες μου ως προτάσεις για να ενεργοποιήσουμε τη ΔΙΚΗ μας κοινή λογική. Αν διαβάσεις τις παλαιότερες αναρτήσεις στο φόρουμ (και κοιτάξεις τα κείμενα για τον Υδροχόο), θα καταλάβεις ότι απλά σου ζητάω να σκέφτεσαι μόνος σου και να μην υιοθετείς την άποψη του άλλου (επίσης και κυρίως τη δική μου) χωρίς προβληματισμό.

Η διασκεδαστική σας ερώτηση-απάντηση-ανάρτηση εγείρει τη σκέψη, ίσως -αν δεν ήταν τόσο ωραία με το κάπνισμα χόρτου- να κρατούσα τις απόψεις μου για τον εαυτό μου. Λοιπόν - είμαι στην ευχάριστη θέση να σας πω, μόνο ένα κείμενο γράφτηκε υπό την επίδραση παραισθησιογόνου ουσίας - και αυτό ήδη από το 1994 (ο μικρός ανόητος). Γενικά καπνίζω εδώ και πολλά χρόνια μόνο ένα ή δύο τσιγαριλίκια το χρόνο, που είναι πολύ λίγο για να γίνω σοβαρά ψυχωτικός και πολύ για να παραμείνω αδιάφορος Wink ...

Γνωρίζω για την εν γένει πιθανή απόρριψη των λεγομένων μου και δεν ανησυχώ γι' αυτό, γιατί σε ΟΛΑ τα κείμενα προσπαθώ να μεταφέρω τη σκέψη μου και την κοσμοθεωρία μου. Και αυτό σημαίνει: Δεν είναι μόνο το ότι δεν μπορώ να το κάνω, αλλά και το ότι δεν μπορώ να το κάνω: Είμαι τουλάχιστον ειλικρινής με τον εαυτό μου. Το αν οι άλλοι μπορεί να συμμερίζονται ή να απορρίπτουν τις σκέψεις μου δεν με αφορά- το θέμα είναι ο καθένας να σκέφτεται ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ και να αναπτύσσει τη δική του άποψη. Όπως λέει και το αραβικό ρητό στα "ρητά": "Αν θέλετε να αλλάξετε τη χώρα σας, .... αλλάξτε τον εαυτό σας".

Και όσον αφορά την πιθανή αμφιβολία σας και τον γενικό σκεπτικισμό σας σχετικά με την αλήθεια της εξωγήινης ζωής στον πλανήτη Γη, δεν μπορώ επίσης να σας δώσω τη βεβαιότητά ΜΟΥ, την οποία μπορείτε να συνειδητοποιήσετε μόνο ΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ. Αλλά σας το λέω ευχαρίστως: Έχω συναντήσει πολλούς εξωγήινους και στέκομαι σε επαφή με κάποιο ον που δεν προέρχεται από εδώ (πόσο μάλλον είναι ιθαγενές στη "διάστασή" μας) και παίρνω έτσι πολλά για το πνεύμα μου διαμεσολαβημένα. Το να πιστέψετε αυτά τα λόγια μπορεί να σας είναι δύσκολο, γιατί γιατί να εμπιστεύεστε τα λόγια μου αφελώς έτσι απλά; Γι' αυτό και μόνο π.χ. το κείμενο "Γκρίζοι" ή το κείμενο "Τηλεπάθεια" είναι μια πρόταση για να συνεχίσετε το δικό σας ταξίδι - γιατί ως επί το πλείστον πιστεύουμε στον εαυτό μας και στις εμπειρίες που έχουμε κάνει μόνοι μας. Γι' αυτό σας ζητώ από τα βάθη της καρδιάς μου: Να είστε ελεύθεροι (χίχι, πάλι "ελεύθεροι") να πιστεύετε αυτό που ΕΣΕΙΣ θέλετε και ίσως να συνειδητοποιήσετε ότι η συνείδησή σας μπορεί να οδηγήσει το μυαλό σας να αναγνωρίσει ή να παραπλανήσει.

Είμαι περίεργος για την απάντησή σας

Χαιρετισμούς & Ειρήνη

brah


Back to top
 

We are not human beings having a spiritual experience - we are spiritual beings having a human experience.
So, I've decided to take my work back on the ground, to stop you falling into the wrong hands.
Life is a videogame. Reality is a playground. It's all about experience and self-expression.
ZEN is: JOYFULLY walking on a never-ending path that doesn't exist.
They tried to bury us. What they didn't know - we were seeds.
Ideally, we get humble when we travel the Cosmos.
After school is over, you are playing in the park.
Although, life is limited - Creation is limitless.

Fuck you Orion, Zetas and your evil allies.

Seeing is believing. I do. *I shape*.
'EARTH' without 'ART' is just 'EH'.
Best viewed with *eyes closed*.
Space. It's The final Frontier.
Real eyes realize real lies.
Creator and Creation.
We are ONE.
I AM.

...
WWW  
IP Logged
 
brahbata
YaBB Administrator
*****
Online


Seeing is believing. I
shape.

Posts: 1.106
In Space and Time.
Gender: male


http://brahbata.space
Re: Συζητήσεις για την ελεύθερη βούληση
Reply #7 - Apr 27th, 2022 at 1:20pm
 

Γεια σας, εσείς οι δύο
Smiley

μόλις πρόσφατα προσγειώθηκε σε αυτό το HP είμαι μόλις εργάζομαι το δρόμο μου μέσα από όλα τα κείμενα (*puhh *).
Στη συζήτησή σας για την ελεύθερη βούληση μου ήρθε αυθόρμητα στο μυαλό η λέξη του Σοπενχάουερ "Ο άνθρωπος μπορεί να κάνει ό,τι θέλει, αλλά δεν μπορεί να θέλει ό,τι θέλει!

Για μένα προκύπτει το ερώτημα, αν πρόκειται για την ελεύθερη βούληση, ποια ακριβώς είναι η πραγματική βούληση;

Χωρίζεται στη βαθύτερη εσωτερική βούληση, που μπορεί να σημαίνει για κάποιους εξουσία ή παγκόσμια ειρήνη, και στη βούληση, που θα την ονομάσω επιθυμία, δηλαδή την επιφανειακή, αυθόρμητη, μεταβλητή βούληση.
Αν τώρα είμαι ανελεύθερος να ακολουθήσω την (υποτιθέμενη) βούλησή μου, τίθεται πάλι το ερώτημα, τι είναι αυτό που με εμποδίζει τώρα και με οδηγεί να αμφισβητήσω την (υποτιθέμενη) βούληση.

Πώς το βλέπετε αυτό, αμφισβητείτε την αντίληψή σας για την "ελευθερία" και τη "βούληση" επίσης με αυτόν τον τρόπο;

Χαιρετισμούς από το βασίλειο των σκιών

Natz


Back to top
 

We are not human beings having a spiritual experience - we are spiritual beings having a human experience.
So, I've decided to take my work back on the ground, to stop you falling into the wrong hands.
Life is a videogame. Reality is a playground. It's all about experience and self-expression.
ZEN is: JOYFULLY walking on a never-ending path that doesn't exist.
They tried to bury us. What they didn't know - we were seeds.
Ideally, we get humble when we travel the Cosmos.
After school is over, you are playing in the park.
Although, life is limited - Creation is limitless.

Fuck you Orion, Zetas and your evil allies.

Seeing is believing. I do. *I shape*.
'EARTH' without 'ART' is just 'EH'.
Best viewed with *eyes closed*.
Space. It's The final Frontier.
Real eyes realize real lies.
Creator and Creation.
We are ONE.
I AM.

...
WWW  
IP Logged
 
brahbata
YaBB Administrator
*****
Online


Seeing is believing. I
shape.

Posts: 1.106
In Space and Time.
Gender: male


http://brahbata.space
Re: Συζητήσεις για την ελεύθερη βούληση
Reply #8 - Apr 27th, 2022 at 1:24pm
 

Γεια σου αγαπητέ Natz,

καλώς ήρθες στο Spirits-forum Smiley ...

Πουχ - κάνεις ερωτήσεις, χίχι...


Λοιπόν, δεν έχω σκεφτεί αυτό το ερώτημα για πολύ καιρό και ως εκ τούτου μπορώ να σου απαντήσω μόνο από το ένστικτό μου. Και εκεί δεν είμαι ποτέ τόσο σίγουρος αν αυτό είναι τότε μάλλον "σωστό" ??

Για μένα η βούληση προκύπτει με τη μορφή ενός συναισθήματος, το οποίο έχει ένα συγκεκριμένο στόχο να φτάσει στο σκοπό, αιτιωδώς (πιστεύω τουλάχιστον προς το παρόν) από την αντίληψή μας (ΟΧΙ την αισθητηριακή αντίληψη για τα αισθητήρια όργανα, αλλά στην πραγματική πνευματική μας ύπαρξη). Και οι αντιλήψεις μας, από την άλλη πλευρά, καθορίζουν με τη σειρά τους αυτή την ίδια την αντίληψη. Άρα πρέπει να υπάρχει μια αιτία για τη βούληση πέρα από τις ίδιες τις εμπειρίες - η βούληση προκύπτει επομένως ήδη πριν μπούμε στη ζωή (και επομένως είναι υπεύθυνη και για το γεγονός ότι γεννιόμαστε καθόλου). Εννοώ σε κάθε περίπτωση μόνο τόσο αυθόρμητα προς το παρόν και θέλω να το σκεφτώ ευχαρίστως ακόμα περισσότερο τις επόμενες ημέρες, αφού βρίσκω τη σκέψη πολύ ενδιαφέρουσα. Γι' αυτό σας παρακαλώ να μη θεωρήσετε το σύντομο "βύσμα" μου για πραγματικό νόμισμα, πόσο μάλλον για (έστω και απλά) ένα αρκετά σαφές ενδιάμεσο αποτέλεσμα. Θα ήθελα να το σκεφτώ ξανά....

Αλλά ίσως ΕΣΕΙΣ μπορείτε να μας βοηθήσετε; Είμαι περίεργος για την απάντησή σας,

Χαιρετισμούς και ειρήνη

brah


Back to top
 

We are not human beings having a spiritual experience - we are spiritual beings having a human experience.
So, I've decided to take my work back on the ground, to stop you falling into the wrong hands.
Life is a videogame. Reality is a playground. It's all about experience and self-expression.
ZEN is: JOYFULLY walking on a never-ending path that doesn't exist.
They tried to bury us. What they didn't know - we were seeds.
Ideally, we get humble when we travel the Cosmos.
After school is over, you are playing in the park.
Although, life is limited - Creation is limitless.

Fuck you Orion, Zetas and your evil allies.

Seeing is believing. I do. *I shape*.
'EARTH' without 'ART' is just 'EH'.
Best viewed with *eyes closed*.
Space. It's The final Frontier.
Real eyes realize real lies.
Creator and Creation.
We are ONE.
I AM.

...
WWW  
IP Logged
 
brahbata
YaBB Administrator
*****
Online


Seeing is believing. I
shape.

Posts: 1.106
In Space and Time.
Gender: male


http://brahbata.space
Re: Συζητήσεις για την ελεύθερη βούληση
Reply #9 - Apr 27th, 2022 at 4:29pm
 

Γεια σου Μπραχάτα
Smiley

ναι, είναι πραγματικά ένα πολύ σύνθετο φιλοσοφικό θέμα *g* (το πάθος μου, η φιλοσοφία)
και όμως πιστεύω ότι είναι απαραίτητο να αποκτήσει κανείς επίγνωση τέτοιων πραγμάτων για να μπορέσει να λειτουργήσει μαγικά.
Το αγαπημένο μου θέμα της μαγείας είναι η δουλειά με τις σκιές, η οποία έχει να κάνει πολύ με την πρόληψη/μπλοκαρίσματα.
Τώρα είμαι δυστυχώς σε διακοπές για 2 εβδομάδες, αλλά θα ήθελα να μιλήσω μαζί σας γι' αυτό μετά, γιατί θεωρώ πολύ πολύτιμο να συζητάμε όσο το δυνατόν περισσότερες διαφορετικές σκέψεις πάνω σε ένα θέμα.

Στο μεταξύ σας εύχομαι να περάσετε ηλιόλουστες στιγμές εντός και εκτός σπιτιού.

Χαιρετισμούς

το Smiley Natz


Back to top
 

We are not human beings having a spiritual experience - we are spiritual beings having a human experience.
So, I've decided to take my work back on the ground, to stop you falling into the wrong hands.
Life is a videogame. Reality is a playground. It's all about experience and self-expression.
ZEN is: JOYFULLY walking on a never-ending path that doesn't exist.
They tried to bury us. What they didn't know - we were seeds.
Ideally, we get humble when we travel the Cosmos.
After school is over, you are playing in the park.
Although, life is limited - Creation is limitless.

Fuck you Orion, Zetas and your evil allies.

Seeing is believing. I do. *I shape*.
'EARTH' without 'ART' is just 'EH'.
Best viewed with *eyes closed*.
Space. It's The final Frontier.
Real eyes realize real lies.
Creator and Creation.
We are ONE.
I AM.

...
WWW  
IP Logged
 
brahbata
YaBB Administrator
*****
Online


Seeing is believing. I
shape.

Posts: 1.106
In Space and Time.
Gender: male


http://brahbata.space
Re: Συζητήσεις για την ελεύθερη βούληση
Reply #10 - Apr 27th, 2022 at 4:34pm
 

Γεια σου αγαπητέ Natz ... Smiley


Λοιπόν - τότε μόνο φορές n'en όμορφες διακοπές σας ...

Ανυπομονώ για το γεγονός ότι εμείς - όταν ΕΙΣΑΙ πάλι πίσω - μπορούμε να συνεχίσουμε να μιλάμε.

Χαιρετισμούς & Ειρήνη

brah


Back to top
 

We are not human beings having a spiritual experience - we are spiritual beings having a human experience.
So, I've decided to take my work back on the ground, to stop you falling into the wrong hands.
Life is a videogame. Reality is a playground. It's all about experience and self-expression.
ZEN is: JOYFULLY walking on a never-ending path that doesn't exist.
They tried to bury us. What they didn't know - we were seeds.
Ideally, we get humble when we travel the Cosmos.
After school is over, you are playing in the park.
Although, life is limited - Creation is limitless.

Fuck you Orion, Zetas and your evil allies.

Seeing is believing. I do. *I shape*.
'EARTH' without 'ART' is just 'EH'.
Best viewed with *eyes closed*.
Space. It's The final Frontier.
Real eyes realize real lies.
Creator and Creation.
We are ONE.
I AM.

...
WWW  
IP Logged
 
brahbata
YaBB Administrator
*****
Online


Seeing is believing. I
shape.

Posts: 1.106
In Space and Time.
Gender: male


http://brahbata.space
Re: Συζητήσεις για την ελεύθερη βούληση
Reply #11 - Apr 27th, 2022 at 4:53pm
 

Γεια σου @ll


αυτό το κείμενο ήταν το θέμα της συζήτησης εδώ πάνω:

https://brahbata.space/Freiheit_engl.html

Με εκτίμηση,

brah


Back to top
 

We are not human beings having a spiritual experience - we are spiritual beings having a human experience.
So, I've decided to take my work back on the ground, to stop you falling into the wrong hands.
Life is a videogame. Reality is a playground. It's all about experience and self-expression.
ZEN is: JOYFULLY walking on a never-ending path that doesn't exist.
They tried to bury us. What they didn't know - we were seeds.
Ideally, we get humble when we travel the Cosmos.
After school is over, you are playing in the park.
Although, life is limited - Creation is limitless.

Fuck you Orion, Zetas and your evil allies.

Seeing is believing. I do. *I shape*.
'EARTH' without 'ART' is just 'EH'.
Best viewed with *eyes closed*.
Space. It's The final Frontier.
Real eyes realize real lies.
Creator and Creation.
We are ONE.
I AM.

...
WWW  
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1
Send Topic Print

Spirits-Board » Powered by YaBB 2.5.2!
YaBB Forum Software © 2000-2024. All Rights Reserved.