Spirits-Forum

Welcome, Guest. Please Login or Register
 

Home Help Search Members Login Register
Spirits-Board « Cuvinte de la Medicine Man Lame Deer »


Page Index Toggle Pages: 1
Send Topic Print
Cuvinte de la Medicine Man Lame Deer (Read 105 times)
brahbata
YaBB Administrator
*****
Online


Seeing is believing. I
shape.

Posts: 1.106
In Space and Time.
Gender: male


http://brahbata.space
Cuvinte de la Medicine Man Lame Deer
Apr 27th, 2022 at 12:39pm
 
Cuvinte de la Medicine Man Lame Deer


H
bună ziua Dragii mei Smiley ,

următoarele cuvinte le-am copiat de la syma de pe forumul Buddha Vibes aparținând chat-ului de pe http://www.spin.de. Multe mulțumiri pentru asta, dragă syma Smiley !



Următoarele cuvinte au fost rostite de Lame Deer, el a trăit între 1890 și 1974 și a fost un vraci din Dakotas, o sub-tribă a indienilor Sioux.

"EU SUNT UN OM MEDICINAL - un wicasa wakan. Omul-medic este un cuvânt inventat de albii. Mi-aș dori să existe un cuvânt mai bun pentru a exprima ceea ce înseamnă pentru noi "vraci", dar nu pot găsi unul și nici voi nu puteți, așa că bănuiesc că va trebui să ne mulțumim cu asta. Un wicasa wakan trebuie să fie singur cu el însuși mult și des. El vrea să se îndepărteze de mulțime, de lucrurile mărunte, de cele cotidiene.

Îi place să mediteze, să se sprijine de un copac sau de o stâncă și să simtă cum pământul se mișcă sub el și greutatea imensului cer înflăcărat deasupra lui. În acest fel, el învață să înțeleagă. Își închide ochii și începe să vadă mai clar. Ceea ce vedeți cu ochii închiși este ceea ce contează.

Wicasa wakan iubește tăcerea, se înfășoară în ea, ca într-o pătură - o tăcere care nu este tăcută, care îl învață multe lucruri cu vocea ei ca un tunet. Un astfel de om iubește să se afle într-un loc în care nu aude decât bâzâitul insectelor. Stă așezat, cu fața spre vest, și cere ajutor. Vorbește cu plantele, iar ele îi răspund. El ascultă vocile lui wama kaskan - animalele. El devine unul dintre ele. Ceva curge în el de la toate ființele vii și ceva curge și din el. Nu știu ce și cum, dar așa este. Am experimentat acest lucru. Un vraci trebuie să aparțină pământului, trebuie să fie capabil să citească natura așa cum un alb citește o carte.

TOT CE MÂNCĂM este împachetat într-un ambalaj de plastic, este tăiat frumos și pregătit pentru tigaie, nu are niciun gust și nu trezește în tine niciun sentiment de vinovăție. Când îți porți hainele de blană sau de piele, nu vrei să-ți amintești cât sânge și câtă durere au costat. Când am ucis un bivol, știam ce facem. I-am cerut iertare spiritului său și i-am spus de ce a trebuit să o facem. Am onorat cu o rugăciune oasele celor care ne-au dat carnea lor ca hrană, ne-am rugat ca ei să revină, ne-am rugat pentru viețile fraților noștri, oamenii bivoli, precum și pentru poporul nostru.

Pentru noi, toată viața este sacră. Statul Dakota are propriii săi oficiali de combatere a dăunătorilor. Se urcă într-un avion și împușcă coioții din aer. Țin o evidență a acestora, fiecare coiot mort este trecut în carnetul lor. Crescătorii de vite și de oi îi plătesc pentru a face acest lucru. Coioții se hrănesc cu rozătoare, șoareci de câmp și alte animale mici. Ocazional, ei vor mânca o oaie rătăcită. Ei sunt reciclatorii naturali de deșeuri, curățând pământul de tot ceea ce este murdar și urât mirositor. Dacă vă faceți probleme și îi îmblânziți, sunt buni tovarăși de joacă. Dar dacă rămân în viață, unii oameni se tem să nu piardă câțiva cenți - așa că îi ucid din avion. Coioții au fost în această țară înainte ca oile să ajungă aici, dar vă stau în cale pentru că nu puteți face profit de pe urma lor.

Din ce în ce mai multe animale sunt pe cale de dispariție. Animalele pe care Marele Spirit le-a pus în acest pământ trebuie să dispară. Doar animalele domestice, doar animalele crescute de om au voie să trăiască - cel puțin până când le duceți la abator. Această aroganță înspăimântătoare a omului alb, care pretinde că este mai mult decât Dumnezeu, mai mult decât natura! Omul alb spune: "Las acest animal să trăiască, pentru că îmi aduce bani"; și spune: "Animalul acela trebuie să moară, nu pot câștiga nimic de pe urma lui, locul, de care are nevoie, îl pot folosi mai bine. Numai un coiot mort este un coiot bun". Albii îi tratează pe coioți aproape la fel de rău ca pe noi, indienii, pe vremuri.



AM IMPRESIA că albii sunt atât de speriați de lumea pe care ei înșiși au creat-o, încât nu mai vor să o vadă, să o simtă, să o miroasă sau să o audă. Să simți ploaia și zăpada pe față, să fii înghețat de un vânt de gheață și să te dezgheți lângă un foc fumegând, să ieși dintr-o cabană de sudoare fierbinte și să te scufunzi într-un râu rece - aceste experiențe îți arată că ești viu. Dar nici măcar nu mai vrei să simți asta. Trăiți în cutii care închid căldura verii și frigul iernii, trăiți într-un corp care și-a pierdut mirosul, ascultați zgomotul de la sistemul hi-fi în loc să ascultați sunetele naturii, vă uitați la actorii de la televizor care vă fac să credeți în experiențe, voi care ați uitat de mult cum să experimentați ceva pentru voi înșivă. Mâncați mâncare care nu are gust de nimic. Aceasta este calea voastră. Nu este bună.

ÎNAINTE ca frații noștri albi să vină să facă din noi oameni civilizați, nu aveam închisori. Din acest motiv, nu aveam criminali. Fără închisoare, nu pot exista infractori. Nu aveam încuietori sau chei, și de aceea nu aveam hoți. Dacă cineva era atât de sărac încât nu avea un cal, un cort sau o pătură, i se dădeau toate acestea în dar.

Eram mult prea puțin civilizați pentru a acorda o mare importanță bunurilor personale. Căutam posesiuni doar pentru a le putea transmite mai departe. Nu cunoșteam banii și, prin urmare, valoarea unei persoane nu era măsurată în funcție de averea sa. Nu aveam legi scrise, nu aveam avocați și politicieni, așa că nu ne puteam înșela unii pe alții. Lucrurile stăteau foarte rău pentru noi înainte de venirea albilor și nu pot să-mi explic cum ne-am descurcat fără lucrurile de bază despre care ni se spune că sunt atât de necesare pentru o societate civilizată.

OMUL ESTE, DE ASEMENEA, FĂCUT DIN MULTE LUCRURI. Indiferent din ce este făcut aerul, pământul, ierburile, pietrele, toate acestea fac parte și din corpul nostru. Trebuie să învățăm din nou să fim noi înșine, să simțim și să descoperim diversitatea din noi. Wakan Tanka, Marele Secret, învață animalele și plantele ce trebuie să facă.

În natură, nimic nu este la fel. Cât de diverse sunt păsările! Unele își construiesc cuiburi, altele nu. Unele animale trăiesc în găuri în pământ, altele în peșteri, altele în tufișuri. Altele încă se descurcă fără nicio locuință. Chiar și animalele din aceeași specie - două căprioare, două bufnițe - se comportă diferit.

M-am uitat cu atenție la multe plante. Dintre frunzele unei plante, toate crescând pe aceeași tulpină, niciuna nu seamănă cu cealaltă. Pe tot pământul, nu există două frunze care să fie complet identice. Marele Spirit a vrut să fie așa. Pentru toate creaturile de pe pământ, el a trasat calea vieții doar în marea schemă a lucrurilor; le arată direcția și scopul, dar le lasă să găsească singure drumul până acolo. El vrea ca ele să acționeze independent, în conformitate cu natura lor și ascultând de forțele lor interioare.

Acum, dacă Wakan Tanka vrea ca plantele, animalele, chiar și micii șoareci și gândaci, să trăiască în acest fel - cu atât mai mult oamenii, care fac cu toții același lucru, vor fi anatema pentru el: Oameni care se trezesc la aceeași oră, se îmbracă cu aceleași haine cumpărate de la magazin și folosesc același metrou, care stau în același birou, fac aceeași muncă, se uită fix la unul și același ceas și - cel mai rău - ale căror gânduri sunt confuz de asemănătoare. Toate creaturile trăiesc pentru un singur scop. Chiar și o furnică cunoaște acest scop - nu cu mintea, dar cumva îl cunoaște. Doar oamenii au ajuns atât de departe încât nu mai știu de ce trăiesc. Nu-și mai folosesc mintea și au uitat de mult ce mesaj secret are corpul lor, ce le spun simțurile și visele lor. Ei nu se folosesc de cunoștințele pe care Marele Spirit ni le-a dat fiecăruia dintre noi, nici măcar nu mai sunt conștienți de ele, așa că se împiedică orbește pe drumul care nu duce nicăieri - pe o autostradă bine asfaltată pe care și-o construiesc singuri, perfect dreaptă și uniformă, ca să poată ajunge cu atât mai repede la marea gaură goală care îi așteaptă la sfârșit pentru a-i înghiți."

Back to top
 

We are not human beings having a spiritual experience - we are spiritual beings having a human experience.
So, I've decided to take my work back on the ground, to stop you falling into the wrong hands.
Life is a videogame. Reality is a playground. It's all about experience and self-expression.
ZEN is: JOYFULLY walking on a never-ending path that doesn't exist.
They tried to bury us. What they didn't know - we were seeds.
Ideally, we get humble when we travel the Cosmos.
After school is over, you are playing in the park.
Although, life is limited - Creation is limitless.

Fuck you Orion, Zetas and your evil allies.

Seeing is believing. I do. *I shape*.
'EARTH' without 'ART' is just 'EH'.
Best viewed with *eyes closed*.
Space. It's The final Frontier.
Real eyes realize real lies.
Creator and Creation.
We are ONE.
I AM.

...
WWW  
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1
Send Topic Print

Spirits-Board » Powered by YaBB 2.5.2!
YaBB Forum Software © 2000-2024. All Rights Reserved.