Spirits-Forum

Welcome, Guest. Please Login or Register
 

Home Help Search Members Login Register
Spirits-Board « Σκέψεις για την ύπαρξη... »


Page Index Toggle Pages: 1
Send Topic Print
Σκέψεις για την ύπαρξη... (Read 106 times)
brahbata
YaBB Administrator
*****
Online


Seeing is believing. I
shape.

Posts: 1.106
In Space and Time.
Gender: male


http://brahbata.space
Σκέψεις για την ύπαρξη...
Apr 27th, 2022 at 12:34pm
 
Σκέψεις για την ύπαρξη...


H
ello, Smiley

στην κουβέντα μιλήσαμε νωρίτερα για κάποιες σκέψεις σχετικά με τη φυσική-πνευματική ύπαρξη. Ως πρόταση, θα ήθελα να αντιγράψω το κείμενο εδώ. Καλή συζήτηση - περιμένω με ανυπομονησία τις δικές σας προτάσεις, σκέψεις και αναλαμπές φωτός Smiley

Με τους καλύτερους χαιρετισμούς,

brah Smiley



brah: Έχω σκεφτεί για το εγώ
Mo: Πες το
brah: σήμερα το πρωί, στον πρωινό διαλογισμό
brah: έτσι τα ακόλουθα
brah: χθες στην πνευματικότητα/κοσμικές θρησκείες ήρθαμε στο θέμα, από πότε η ψυχή = το πνευματικό ον εισέρχεται στο έμβρυο. Εννοούσα, ότι αυτό θα πάει μόνο αν υπάρχει επαρκές υλικό (άρα δίνεται ένα μέγεθος εμβρύου). Αυτό είναι σίγουρα ένα αμφιλεγόμενο θέμα όσον αφορά τις αμβλώσεις. Πιστεύω ότι το πνευματικό ον = η ουσία μας δεν μπορεί να εισέλθει στο έμβρυο μέχρι να υπάρχει επαρκές κεντρικό νευρικό σύστημα (νωτιαίος μυελός, εγκεφαλικό στέλεχος, ερπετοειδής εγκέφαλος). Και...
Ac: Α.: *αυστηρό νεύμα
Mu: *Μουρμούρα
brah: Τώρα ήρθα σήμερα το πρωί στη σκέψη, αφού ΟΛΑ στον κόσμο είναι έμψυχα και κινούνται, ότι τα μεμονωμένα κύτταρα διαθέτουν ένα είδος συνείδησης, το οποίο όμως δεν θα μπορούσε να συγκριθεί με μια ψυχή. Αυτή η μορφή της συνείδησης θα μπορούσε να είναι το εγώ
brah: απλά η ταύτιση με το σώμα
brah: με τη φυσική ύπαρξη.
Ac: αλλιώς, άλλωστε, η ουσία θα μπορούσε επίσης να εισέλθει σε μια δερματική ανάπτυξη, έναν καρκίνο ή ένα σπυρί
brah: στο επαρκές υλικό ακόμα
brah: μια σκέψη
brah: μια σύγκριση
Mu: ναι... Ωστόσο, θα ήθελα να σας διαψεύσω με το πρώτο brah... Πιστεύω ότι η ψυχή επιλέγει η ίδια δύο ανθρώπους κατά τη διάρκεια του ζευγαρώματος και η ψυχή επιλέγει η ίδια στη συνέχεια και από τους δύο φορείς πληροφοριών το ΣΩΜΑ της μαζί, δημιουργεί η ίδια έτσι τις βέλτιστες συνθήκες λόγω του κάρμα της
brah: Τα Windows 7 δεν τρέχουν επίσης σε ένα Commodore c64 - επειδή υπάρχουν πολύ λίγοι πόροι. Μια τόσο πολύπλοκη οντότητα όπως η ψυχή (η ψυχή είναι χριστιανικός όρος, εγώ προτιμώ τα πνευματικά όντα), δεν μπορεί να ενσαρκωθεί σε ένα ακατάλληλο φυσικό σώμα.
Mo: Το βλέπω κι εγώ έτσι Mu
Ac: lol brah, καλή σύγκριση
Mu: Εγώ ΕΙΝΑΙ η ταύτιση με τον υλικό κόσμο, το ίδιο και το σώμα, αλλά οι γενικές συνθήκες επιλέγουν την ψυχή, αντίστοιχα το κάρμα
Mo: Αυτό που βλέπω όπως brah... είναι ότι κάθε κύτταρο έχει συνείδηση.... Νομίζω ότι ακόμη και αυτή η συνείδηση, όπως συμβαίνει και με τον άνθρωπο... χωρίζεται σε πόλους.
Μπρα: Ναι Μου - το υλικό καθορίζεται από το DNA (εν μέρει). Η επιστήμη μιλάει για το 98% του DNA που δεν μπορεί να εξηγήσει για το λεγόμενο junk DNA (DNA σκουπίδια). Πιστεύω απόλυτα ότι στο DNA είναι κωδικοποιημένα και τα νοητικά χαρακτηριστικά.
brah: Δεν πιστεύω ότι το άχρηστο DNA είναι στην πραγματικότητα σκουπίδια, Mu Smiley
Mu: Α, και άρα εννοείς ότι η ψυχή επιλέγει - περιμένει τις φυσικές συνθήκες (έμβρυο) και μετά "γλιστράει" πρώτα στο σώμα, ας πούμε;
Mo: Μπορώ να πω αυτό που σκέφτομαι;
Mu: με ευχαρίστηση
brah: ναι Mo - πάρτε τα μιτοχόνδρια, τα οποία για μένα είναι η έδρα του ιερού πνεύματος. Τα μιτοχόνδρια τρέφονται με φωτόνια (σωματίδια φωτός), κληρονομούνται αποκλειστικά από τη μητέρα και είναι ένα βακτήριο. Η βιολογία ανέκαθεν αναφερόταν σε αυτά ως τα εργοστάσια παραγωγής ενέργειας των κυττάρων. Υπάρχουν περίπου 1.000 - 1.500 μιτοχόνδρια ανά κύτταρο του σώματος.
Μο: Νομίζω ότι η ψυχή εισέρχεται στο κύτταρο του ωαρίου τη στιγμή, κατά την οποία αυτό γονιμοποιήθηκε... Ουσιαστικά ήδη από την πρώτη κυτταρική διαίρεση... ναι... αυτό είναι δυνατό μόνο... επειδή....
brah: Πιστεύω ότι από το γεγονός ότι τα μιτοχόνδρια τρέφονται με φωτόνια (το οποίο είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο), παράγουν την αύρα των όντων.
Mu: σε κατάλαβα σωστά, μπραχ; Την παραπάνω φράση μου;
Mo: στα κλωνοποιημένα ζώα είναι αξιοσημείωτο... ότι είναι όλα αδύναμα... ή αποδυναμωμένα... ίσως επειδή λείπει η ψυχή, η οποία παράγει τη σταθερότητα μεταξύ σώματος και πνεύματος;
brah: Ναι, Μου - ο Βουδισμός μιλάει για τρεις παράγοντες που είναι απαραίτητοι για τη σύλληψη: Ένας πατέρας, μια μητέρα και ένας λεγόμενος Γκαντάρβα (πνευματικό ον που είναι έτοιμο να ενσαρκωθεί).
brah: Έχω επίσης ήδη αναρωτηθεί, Μου , ναι - έχουν οι κλώνοι ψυχή;
Mo: Όχι brah για μένα... αν διαβάσεις το blog μου στο άλλο nick Wink
Δρ: Έχουν brah, αλλά η ψυχή είναι η ίδια είτε το σώμα προκύπτει φυσικά είτε μέσω κλωνοποίησης.
Mo: Δεν πιστεύω ότι ο Δρ.
Δρ: Αυτό δεν σημαίνει ότι εγκρίνω την κλωνοποίηση.
brah: Δεν ξέρω αν το πνευματικό ον εισέρχεται κατά τη στιγμή της σύλληψης ή μόνο αργότερα, αν δημιουργηθούν οι κατάλληλες συνθήκες (ΚΝΣ, κεντρικό νευρικό σύστημα), Μου - αλλά το θεωρώ πολύ πιθανό - βλ. παραπάνω.
Μο: Για μένα η ζωή είναι μόνη στο χέρι του Θεού... ή του φωτός ή της πηγής ή πάντως..... Οι άνθρωποι δεν μπορούν να δημιουργήσουν ζωή... αν είναι αδύναμη ψευδοζωή για μένα
brah: Με μία που έχουν είμαι βασικά προσεκτικός (γίνομαι), Δρ ... Υποθέτω.
Dr: Mo: Οι άνθρωποι δεν δημιουργούν ζωή με κλωνοποίηση - δημιουργούν μόνο ένα σώμα με πειράματα. Το αν αυτό γεμίζει με ζωή, είναι ένα άλλο θέμα.
Δρ: Μπρα: Ναι, έχετε δίκιο - ο τρόπος έκφρασής μου πάλι, συγγνώμη
Mo: Τότε σκέφτεστε παρόμοια με μένα, Δρ.
brah: Κανένα πρόβλημα, Δρ Smiley
Αμέσως πίσω *σκέφτομαι
Mo: Θα πάρω κάτι να φάω Smiley μετά δεν μου λείπει τίποτα εδώ

...

Back to top
 

We are not human beings having a spiritual experience - we are spiritual beings having a human experience.
So, I've decided to take my work back on the ground, to stop you falling into the wrong hands.
Life is a videogame. Reality is a playground. It's all about experience and self-expression.
ZEN is: JOYFULLY walking on a never-ending path that doesn't exist.
They tried to bury us. What they didn't know - we were seeds.
Ideally, we get humble when we travel the Cosmos.
After school is over, you are playing in the park.
Although, life is limited - Creation is limitless.

Fuck you Orion, Zetas and your evil allies.

Seeing is believing. I do. *I shape*.
'EARTH' without 'ART' is just 'EH'.
Best viewed with *eyes closed*.
Space. It's The final Frontier.
Real eyes realize real lies.
Creator and Creation.
We are ONE.
I AM.

...
WWW  
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1
Send Topic Print

Spirits-Board » Powered by YaBB 2.5.2!
YaBB Forum Software © 2000-2024. All Rights Reserved.