Spirits-Forum

Welcome, Guest. Please Login or Register
 

Home Help Search Members Login Register
Spirits-Board « Gânduri despre existență... »


Page Index Toggle Pages: 1
Send Topic Print
Gânduri despre existență... (Read 99 times)
brahbata
YaBB Administrator
*****
Online


Seeing is believing. I
shape.

Posts: 1.106
In Space and Time.
Gender: male


http://brahbata.space
Gânduri despre existență...
Apr 27th, 2022 at 12:24pm
 

Gânduri despre existență...


H
bună ziua, Smiley

în chat am vorbit mai devreme despre câteva gânduri legate de existența fizică-spirituală. Ca o sugestie, aș vrea să copiez textul aici. O conversație bună - aștept cu nerăbdare sugestiile, gândurile și sclipirile tale Smiley

Cu drag,

brah Smiley



brah: M-am gândit la ego-ul
Mo: spune
brah: în această dimineață, în meditația de dimineață
brah: deci următoarele
brah: ieri la spiritualitate/religii mondiale am ajuns la subiectul, de când sufletul = ființa spirituală intră în făt. Am vrut să spun, acest lucru ar merge doar dacă există suficient hardware (deci se dă o dimensiune a fătului). Acesta este cu siguranță un subiect controversat în ceea ce privește avortul. Eu cred că ființa spirituală = esența noastră nu poate intra în făt până când nu există un sistem nervos central suficient (măduva spinării, trunchiul cerebral, creierul reptilian). Și.
Ac: *îndoială din cap
Mu: *mumble
brah: Acum am ajuns în această dimineață la gândul că, din moment ce TOT ce există în lume este animat și este animat, că celulele individuale posedă un fel de conștiință destul de mare, care nu ar fi comparabilă totuși cu un suflet. Această formă a conștiinței ar putea fi ego-ul
brah: pur și simplu identificarea cu corpul
brah: cu existența fizică.
Ac: altfel, la urma urmei, esența ar putea intra și într-o excrescență a pielii, un cancer sau un furuncul
brah: la hardware-ul suficient încă
brah: un gând
brah: o comparație
Mu: da... Totuși, aș vrea să te contrazic cu primul brah... Eu cred că sufletul își selectează singur două persoane în timpul împerecherii și sufletul se selectează apoi din ambii purtători de informații corpul ei împreună, își creează singur astfel condiții optime datorită karmei sale
brah: Windows 7 nu rulează nici pe un Commodore c64 - pentru că sunt prea puține resurse. O entitate atât de complexă ca un suflet (suflet este un termen creștin, eu prefer ființele spirituale), nu se poate încarna într-un corp fizic nepotrivit.
Mo: Și eu văd lucrurile în acest fel Mu
Ac: lol brah, bună comparație
Mu: Ego-ul ESTE identificarea cu lumea materială, la fel și corpul, dar condițiile generale aleg sufletul, respectiv karma
Mo: Ceea ce văd eu ca brah... este că fiecare celulă are conștiință.... Cred chiar că această conștiință ca și în cazul ființei umane... este împărțită în poli
brah: da Mu - hardware-ul este determinat de ADN (parțial). Știința vorbește despre cei 98% ADN pe care nu-i poate explica de așa-numitul junk DNA (ADN gunoi). Eu cred cu tărie că în ADN sunt codificate și caracteristicile mentale.
brah: Nu cred că ADN-ul junk este de fapt gunoi, Mu Smiley
Mu: A, și deci vrei să spui că sufletul alege - așteaptă condițiile fizice (fătul) și apoi se "strecoară" mai întâi în corp, ca să zic așa?
Mo: Pot să spun ce cred eu?
Mu: cu plăcere
brah: da, Mo - luați mitocondriile, care pentru mine sunt sediul spiritului sfânt. Mitocondriile se hrănesc cu fotoni (particule de lumină), sunt moștenite exclusiv de la mamă și sunt o bacterie. Biologia s-a referit întotdeauna la ele ca la centralele energetice ale celulelor. Există aproximativ 1.000 - 1.500 de mitocondrii pe fiecare celulă a corpului.
Mo: Eu cred că sufletul intră în celula ovulului în momentul în care acesta a fost fecundat... Practic, deja la prima diviziune celulară... da... asta doar face posibil... pentru că....
brah: Eu cred că prin faptul că mitocondriile se hrănesc cu fotoni (lucru dovedit științific), ele produc aura ființelor.
Mu: te-am înțeles corect brah? Fraza mea de mai sus?
Mo: la animalele clonate se observă... că toate sunt slabe... sau slăbite... poate pentru că lipsește sufletul, care produce stabilitatea între trup și spirit?
brah: Da, Mu - budismul vorbește despre trei factori necesari pentru concepție: Un tată, o mamă și un așa-numit Gandharva (ființă spirituală care este gata să se încarneze).
brah: M-am întrebat deja și eu, Mo , da - clonele au suflet?
Mo: Pentru mine nu brah... dacă citești blogul meu de la celălalt nick Wink
Dr: Au brah, dar sufletul este același indiferent dacă apare corpul în mod natural sau prin clonare.
Mo: Eu nu cred că dr.
Dr: Nu înseamnă că sunt de acord cu clonarea.
brah: Nu știu dacă ființa spiritului intră în momentul concepției sau abia mai târziu, dacă se creează condiții adecvate (SNC, sistemul nervos central), Mu - dar consider că este foarte posibil - vezi mai sus.
Mo: Pentru mine viața este numai în mâna lui Dumnezeu... sau lumină sau sursă sau totuși.... Omul nu poate crea viață... dacă pentru mine este o pseudo viață slabă
brah: Cu una pe care o au ei sunt practic atent (devin), dr ... Cred că.
Dr: Mo: Oamenii nu creează viață prin clonare - ei creează doar un corp prin experimente. Dacă acesta este apoi plin de viață, este o altă problemă.
Dr: brah: da, aveți dreptate - iarăși modul meu de exprimare, scuze
Mo: atunci gândiți la fel ca mine, dr.
brah: nici o problemă, Dr Smiley
brah: înapoi *thinking
Mo: Mă duc să mănânc ceva Smiley apoi nu-mi lipsește nimic aici

...

Back to top
 

We are not human beings having a spiritual experience - we are spiritual beings having a human experience.
So, I've decided to take my work back on the ground, to stop you falling into the wrong hands.
Life is a videogame. Reality is a playground. It's all about experience and self-expression.
ZEN is: JOYFULLY walking on a never-ending path that doesn't exist.
They tried to bury us. What they didn't know - we were seeds.
Ideally, we get humble when we travel the Cosmos.
After school is over, you are playing in the park.
Although, life is limited - Creation is limitless.

Fuck you Orion, Zetas and your evil allies.

Seeing is believing. I do. *I shape*.
'EARTH' without 'ART' is just 'EH'.
Best viewed with *eyes closed*.
Space. It's The final Frontier.
Real eyes realize real lies.
Creator and Creation.
We are ONE.
I AM.

...
WWW  
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1
Send Topic Print

Spirits-Board » Powered by YaBB 2.5.2!
YaBB Forum Software © 2000-2024. All Rights Reserved.