Spirits-Forum

Welcome, Guest. Please Login or Register
 

Home Help Search Members Login Register
Spirits-Board « Dorințele unui câine »


Page Index Toggle Pages: 1
Send Topic Print
Dorințele unui câine (Read 96 times)
brahbata
YaBB Administrator
*****
Online


Seeing is believing. I
shape.

Posts: 1.106
In Space and Time.
Gender: male


http://brahbata.space
Dorințele unui câine
Apr 27th, 2022 at 11:39am
 
Dorințele unui câine


Nu doresc să fiu achiziționat de tine până când nu ți-ai făcut timp să mă cunoști și nu ești conștient de dorințele și nevoile mele! Nu sunt o jucărie și nici un obiect de prestigiu, ci o ființă vie, din carne și oase, cu sentimente, dar și cu defecte, a cărei apartenență la tine înseamnă pentru tine doar o perioadă scurtă de timp, dar pentru mine întreaga viață!

Îmi doresc să devin tovarășul, prietenul, amicul și un membru al familiei tale, să particip la viața ta în zilele bune și rele și să nu fiu închis și izolat. Vă rog să aveți răbdare cu mine și să mă ajutați să vă înțeleg. Vreau să fac totul bine și să fiu TOTUL tău, pentru că am mare încredere în tine. Nu abuzați de ea și nu mă faceți să mă simt la mila și la cheremul vostru!

Vreau să te implici activ cu mine, să te joci cu mine, să mă îmbrățișezi și să mă mângâi. Dacă ești bolnav sau ai multă muncă și stres, lasă-mă totuși să fiu lângă tine. Este suficient pentru mine dacă în astfel de ore te întorci la mine doar din când în când, te adresezi mie sau mă atingi. Tânjesc după apropierea și atenția ta fizică. Atunci simt că sunt partenerul tău și că mă iubești.

Îmi doresc să nu mă lași să alerg după tine la orele de ieșire, când conduci mașina, bicicleta, scuterul și altele asemenea! Am nevoie de timp liber pentru a explora mediul înconjurător, pentru a citi mesaje și pentru a-mi face propriile mele treburi.

Aș vrea să nu mă scoți doar în grădină și să mă lași să mă plictisesc, ci să te plimbi cu mine, să te joci cu mine, de exemplu, căutând bețe și să mă lași să alerg liber din când în când, dar să ai mereu grijă de mine. Sunt foarte curios și uneori sunt înțeles greșit dacă sunt prea impetuos sau prea intens interesat de noile cunoștințe.

Aș vrea ca, pentru Dumnezeu, să nu mă considerați un obiect de distracție după serviciu, chiar dacă, obosit de munca de peste zi, credeți că ar fi suficient și satisfăcător pentru mine să mă lăsați să mă joc și să mă zbenguesc singur. Pentru dumneavoastră poate fi amuzant, pentru mine nu! Sunt atât de exuberantă și veselă doar pentru că mă bucur de prezența ta după o lungă absență și aș vrea să te invit la aceleași reacții, - adică la bucurie și joc împreună.

Îmi doresc ca în ciuda dorințelor mele aproape umane să nu uitați că sunt și rămân un CÂINE! Nu mă umanizați și nu mă îmbrăcați, dați-mi hrană corespunzătoare speciei și vârstei mele în cantitate suficientă dar nu excesivă. Sfătuiți-vă cu medicul veterinar, respectați-i instrucțiunile și nu neglijați îngrijirea sau educația mea!

Vă doresc ca atunci când viața mea se va sfârși, să fiți deosebit de puternici și curajoși! Rămâi alături de mine, lasă-mă să-ți simt apropierea și căldura și nu mă lăsa să mor singur cu străinii! Poți și vei reuși cu siguranță - pentru binele meu! Și eu aș face-o pentru tine.

Cum să vă mulțumesc pentru toate acestea?

Vei ști când îți vei lua timp.




Atâta timp cât oamenii cred că...

că animalele nu simt,

animalele trebuie să simtă,

că oamenii nu gândesc.





Zece dorințe ale unui câine pentru omul său


- Viața mea durează între 10 și 12 ani, fiecare despărțire de tine înseamnă suferință pentru mine, ia în considerare asta înainte de a mă - dobândi.

- Dă-mi timp să înțeleg ce vrei de la mine și voi încerca să-ți îndeplinesc dorințele.

- Acordă-mi încredere, eu trăiesc din ea.

- Nu fiți niciodată supărat pe mine pentru mult timp și nu mă închideți pentru pedeapsă, aveți munca voastră, plăcerea voastră, prietenii voștri,
Eu te am doar pe tine.

- Vorbește cu mine. Chiar dacă nu-ți înțeleg pe deplin cuvintele, înțeleg vocea care mi se adresează.

- Tratează-mă așa cum ți-ar plăcea să fii tratat - nu uit niciodată.

- Înainte de a mă lovi, amintește-ți că fălcile mele ar putea cu ușurință să-ți zdrobească mâna, dar că nu le voi folosi niciodată împotriva ta.

- Înainte de a mă numi fără voia ta încăpățânat și leneș, gândește-te că s-ar putea să fiu bolnav sau să am o inimă uzată

- Ai grijă de mine când voi fi bătrân - și tu vei fi bătrân odată. Mergi cu mine pe orice drum greu. Nu spuneți: nu pot să văd așa ceva, sau: se va face în lipsa mea.

- Totul este mai ușor pentru mine - cu TINE!

(Autor necunoscut)


Back to top
 

We are not human beings having a spiritual experience - we are spiritual beings having a human experience.
So, I've decided to take my work back on the ground, to stop you falling into the wrong hands.
Life is a videogame. Reality is a playground. It's all about experience and self-expression.
ZEN is: JOYFULLY walking on a never-ending path that doesn't exist.
They tried to bury us. What they didn't know - we were seeds.
Ideally, we get humble when we travel the Cosmos.
After school is over, you are playing in the park.
Although, life is limited - Creation is limitless.

Fuck you Orion, Zetas and your evil allies.

Seeing is believing. I do. *I shape*.
'EARTH' without 'ART' is just 'EH'.
Best viewed with *eyes closed*.
Space. It's The final Frontier.
Real eyes realize real lies.
Creator and Creation.
We are ONE.
I AM.

...
WWW  
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1
Send Topic Print

Spirits-Board » Powered by YaBB 2.5.2!
YaBB Forum Software © 2000-2024. All Rights Reserved.