Spirits-Forum

Welcome, Guest. Please Login or Register
 

Home Help Search Members Login Register
Spirits-Board « Manipulare prin limbaj. »


Page Index Toggle Pages: 1
Send Topic Print
Manipulare prin limbaj. (Read 115 times)
brahbata
YaBB Administrator
*****
Online


Seeing is believing. I
shape.

Posts: 1.106
In Space and Time.
Gender: male


http://brahbata.space
Manipulare prin limbaj.
Apr 27th, 2022 at 11:32am
 

Manipulare prin limbaj.


H
ello Smiley

conform rezultatului unui studiu recent, de astăzi, 30% dintre adolescenții germani (sondaj efectuat pe 30.000 de elevi de clasa a noua) au o aversiune ostilă față de străini.

Una dintre cele mai importante cărți pe care le-am primit în copilărie din biblioteca tatălui meu a fost "Cum să minți cu statistici". Teza centrală a acestei cărți era: Nu te încrede în nicio statistică pe care nu ai falsificat-o tu însuți Wink.

Profesorul Schwarze de la Göttingen a fost mai târziu unul dintre profesorii mei (scriitori) la universitate. El a explicat în mod viu că se poate stabili o legătură statistică (corelație) între populația de berze albe din Saxonia Inferioară și rata de natalitate a copiilor mici. Pe măsură ce populația de berze albe creștea (perioadă de aproximativ 10 ani), creștea și natalitatea în Saxonia Inferioară. El a adus acest exemplu în cărțile sale Statistică I + II pentru economiști pentru a evidenția problema anchetelor statistice nesofisticate.

Acum.

Dacă luăm în considerare afirmația de mai sus, conform căreia 30% din tinerii germani din clasa a noua sunt pur și simplu xenofobi, se naște în mine întrebarea (și plângerea), de ce acest lucru astăzi zi de zi este difuzat la radio, la televizor și fiecare gazetă populară ia ca subiect acest sondaj.

Cum ar fi fost cu contra-întrebarea - corectă numeric, dar formulată diametral diferit din punct de vedere lingvistic?

70% dintre tinerii germani din clasa a noua au o atitudine neutră spre pozitivă față de străinii din Germania
.

Aceleași cifre, cuvinte diferite. Și, prin urmare, o senzație complet diferită la cititor/ascultător.

Aș dori să fac un apel la noi toți să mergem prin lume cu un ochi critic și să fim atenți la posibilele încercări ale altora de a ne manipula. Personal, folosesc perioade lungi din viața mea de zi cu zi pentru a mă întinde confortabil pe pat și a trece în revistă în minte ce impulsuri, gânduri și sentimente am întâlnit în timpul zilei. Recunosc: Nu toată lumea are timp pentru acest lucru. Dar dacă faceți acest tip de (auto)reflecție, s-ar putea să vă fie mai ușor să separați grâul de neghină.

Așa că haideți să rămânem fideli nouă înșine - și să rămânem atenți Smiley

Cu stimă,

brah


Back to top
 

We are not human beings having a spiritual experience - we are spiritual beings having a human experience.
So, I've decided to take my work back on the ground, to stop you falling into the wrong hands.
Life is a videogame. Reality is a playground. It's all about experience and self-expression.
ZEN is: JOYFULLY walking on a never-ending path that doesn't exist.
They tried to bury us. What they didn't know - we were seeds.
Ideally, we get humble when we travel the Cosmos.
After school is over, you are playing in the park.
Although, life is limited - Creation is limitless.

Fuck you Orion, Zetas and your evil allies.

Seeing is believing. I do. *I shape*.
'EARTH' without 'ART' is just 'EH'.
Best viewed with *eyes closed*.
Space. It's The final Frontier.
Real eyes realize real lies.
Creator and Creation.
We are ONE.
I AM.

...
WWW  
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1
Send Topic Print

Spirits-Board » Powered by YaBB 2.5.2!
YaBB Forum Software © 2000-2024. All Rights Reserved.