Spirits-Forum

Welcome, Guest. Please Login or Register
 

Home Help Search Members Login Register
Spirits-Board « crăpătura din castron... »


Page Index Toggle Pages: 1
Send Topic Print
crăpătura din castron... (Read 100 times)
brahbata
YaBB Administrator
*****
Online


Seeing is believing. I
shape.

Posts: 1.106
In Space and Time.
Gender: male


http://brahbata.space
crăpătura din castron...
Apr 27th, 2022 at 11:25am
 
[b]
crăpătura din castron...


N
tr-o vreme a existat o bătrână chinezoaică care avea două boluri mari atârnate de capetele unui stâlp pe care îl purta pe umeri.

Unul dintre boluri avea o crăpătură în el, în timp ce celălalt era imaculat și conținea întotdeauna o porție plină de apă. Cu toate acestea, la sfârșitul drumului lung de la râu până la casa bătrânei, celălalt bol era întotdeauna plin doar pe jumătate.

Timp de doi ani, acest lucru s-a întâmplat în fiecare zi: bătrâna aducea mereu acasă doar un bol și jumătate de apă. Bolul imaculat era, bineînțeles, foarte mândru de realizările sale, dar bietul bol cu crăpătură era rușinat de defectul său și întristat că nu putea face decât jumătate din ceea ce fusese făcut să facă.

După doi ani, care i se păreau un eșec fără sfârșit, bolul i-a spus bătrânei: "Mi-e atât de rușine de crăpătura mea, din care apa curge mereu până la casa ta.

Bătrâna a zâmbit. Ai observat că florile înfloresc pe partea ta de drum, dar nu și pe partea celuilalt bol?

Am semănat semințe de flori pe partea ta de drum, pentru că eram conștientă de greșeala ta. Acum le uzi în fiecare zi când mergem acasă. Timp de doi ani am putut să culeg acele flori frumoase și să împodobesc masa cu ele. Dacă nu ai fi fost exact cine ești, această frumusețe nu ar fi existat și nu ne-ar fi împodobit casa.

Fiecare dintre noi are propriile noastre ciudățenii și defecte unice, dar ciudățeniile și salturile sunt cele care ne fac viețile atât de interesante și valoroase. Ar trebui să iei fiecare persoană așa cum este și să vezi ce este bun în ea.

Așadar, tuturor prietenilor mei crăcănați, să aveți o zi minunată și nu uitați să vă bucurați de parfumul florilor de pe partea voastră de drum! Smiley


Back to top
 

We are not human beings having a spiritual experience - we are spiritual beings having a human experience.
So, I've decided to take my work back on the ground, to stop you falling into the wrong hands.
Life is a videogame. Reality is a playground. It's all about experience and self-expression.
ZEN is: JOYFULLY walking on a never-ending path that doesn't exist.
They tried to bury us. What they didn't know - we were seeds.
Ideally, we get humble when we travel the Cosmos.
After school is over, you are playing in the park.
Although, life is limited - Creation is limitless.

Fuck you Orion, Zetas and your evil allies.

Seeing is believing. I do. *I shape*.
'EARTH' without 'ART' is just 'EH'.
Best viewed with *eyes closed*.
Space. It's The final Frontier.
Real eyes realize real lies.
Creator and Creation.
We are ONE.
I AM.

...
WWW  
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1
Send Topic Print

Spirits-Board » Powered by YaBB 2.5.2!
YaBB Forum Software © 2000-2024. All Rights Reserved.