Spirits-Forum

Welcome, Guest. Please Login or Register
 

Home Help Search Members Login Register
Spirits-Board « Η πιο όμορφη καρδιά »


Page Index Toggle Pages: 1
Send Topic Print
Η πιο όμορφη καρδιά (Read 87 times)
brahbata
YaBB Administrator
*****
Online


Seeing is believing. I
shape.

Posts: 1.106
In Space and Time.
Gender: male


http://brahbata.space
Η πιο όμορφη καρδιά
Apr 27th, 2022 at 11:19am
 
Η πιο όμορφη καρδιά


O
μια μέρα ένας νεαρός άνδρας στάθηκε στη μέση της πόλης και δήλωσε ότι είχε την πιο όμορφη καρδιά σε ολόκληρη την κοιλάδα. Ένα μεγάλο πλήθος συγκεντρώθηκε και όλοι θαύμασαν την καρδιά του, γιατί ήταν τέλεια. Δεν υπήρχε ούτε ένα σημάδι ούτε ένα ψεγάδι σε αυτήν.

Ναι, συμφώνησαν όλοι μαζί του, ήταν πραγματικά η πιο όμορφη καρδιά που είχαν δει ποτέ. Ο νεαρός ήταν πολύ περήφανος και καυχιόταν όλο και πιο δυνατά για την όμορφη καρδιά του. Ξαφνικά, ένας ηλικιωμένος άνδρας εμφανίστηκε μπροστά στο πλήθος και είπε: "Λοιπόν, η καρδιά σου δεν είναι τόσο όμορφη όσο η δική μου.

Το πλήθος και ο νεαρός κοίταξαν την καρδιά του ηλικιωμένου. Χτυπούσε δυνατά, αλλά ήταν γεμάτη ουλές, είχε σημεία όπου κομμάτια είχαν αφαιρεθεί και αντικατασταθεί με άλλα. Αλλά δεν ταίριαζαν σωστά, και υπήρχαν κάποιες ξεφτισμένες γωνίες. Πιο συγκεκριμένα σε κάποια σημεία υπήρχαν βαθιές αυλακώσεις όπου έλειπαν ολόκληρα κομμάτια.

Οι άνθρωποι τον κοιτούσαν επίμονα: Πώς μπορεί να ισχυρίζεται ότι η καρδιά του είναι πιο όμορφη, σκέφτηκαν. Ο νεαρός κοίταξε την καρδιά του ηλικιωμένου, είδε την κατάστασή της και γέλασε: Είπε, συγκρίνοντας την καρδιά σου με τη δική μου. Η δική μου είναι τέλεια και η δική σου είναι ένα χάος από ουλές και δάκρυα.

Ναι, είπε ο γέρος, η δική σου φαίνεται τέλεια, αλλά εγώ δεν θα άλλαζα ποτέ θέση μαζί σου. Κάθε ουλή αντιπροσωπεύει ένα άτομο στο οποίο έχω δώσει την αγάπη μου. Ξεριζώνω ένα κομμάτι της καρδιάς μου και τους το δίνω, και συχνά μου δίνουν ένα κομμάτι της καρδιάς τους που χωράει στο κενό της καρδιάς μου. Αλλά επειδή τα κομμάτια δεν είναι ακριβή, έχω κάποιες τραχιές άκρες που τις αγαπώ γιατί μου θυμίζουν την αγάπη που μοιραστήκαμε. Μερικές φορές έχω επίσης δώσει ένα κομμάτι της καρδιάς μου χωρίς το άλλο άτομο να μου δώσει πίσω ένα κομμάτι της καρδιάς του. Αυτά είναι τα κενά αυλάκια. Το να δίνεις αγάπη σημαίνει μερικές φορές να παίρνεις ένα ρίσκο. Παρόλο που αυτά τα αυλάκια είναι επώδυνα, παραμένουν ανοιχτά και μου θυμίζουν κι αυτά την αγάπη που έχω για αυτούς τους ανθρώπους. Και ελπίζω ότι μια μέρα θα επιστρέψουν για να γεμίσουν το κενό. Συνειδητοποιείτε τώρα τι είναι η αληθινή ομορφιά;

Ο νεαρός άντρας στεκόταν σιωπηλός με δάκρυα να τρέχουν στα μάγουλά του. Πλησίασε τον ηλικιωμένο, άρπαξε την τέλεια νεανική και όμορφη καρδιά του και έσκισε ένα κομμάτι. Το πρόσφερε στον ηλικιωμένο με τρεμάμενα χέρια. Ο γέρος δέχτηκε την προσφορά, την τοποθέτησε στην καρδιά του.

Στη συνέχεια πήρε ένα κομμάτι από την παλιά, σημαδεμένη καρδιά του και γέμισε με αυτό την πληγή της καρδιάς του νεαρού άντρα. Δεν ταίριαζε απόλυτα, καθώς είχε κάποιες ξεφτισμένες άκρες. Ο νεαρός κοίταξε την καρδιά του, που δεν ήταν πλέον τέλεια, αλλά πιο όμορφη από ποτέ, καθώς ένιωθε την αγάπη του γέρου να ρέει μέσα στην καρδιά του. Αγκαλιάστηκαν και απομακρύνθηκαν, δίπλα-δίπλα.

Back to top
 

We are not human beings having a spiritual experience - we are spiritual beings having a human experience.
So, I've decided to take my work back on the ground, to stop you falling into the wrong hands.
Life is a videogame. Reality is a playground. It's all about experience and self-expression.
ZEN is: JOYFULLY walking on a never-ending path that doesn't exist.
They tried to bury us. What they didn't know - we were seeds.
Ideally, we get humble when we travel the Cosmos.
After school is over, you are playing in the park.
Although, life is limited - Creation is limitless.

Fuck you Orion, Zetas and your evil allies.

Seeing is believing. I do. *I shape*.
'EARTH' without 'ART' is just 'EH'.
Best viewed with *eyes closed*.
Space. It's The final Frontier.
Real eyes realize real lies.
Creator and Creation.
We are ONE.
I AM.

...
WWW  
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1
Send Topic Print

Spirits-Board » Powered by YaBB 2.5.2!
YaBB Forum Software © 2000-2024. All Rights Reserved.